Statistika našeho portálu

  • 93 049 Akcí v kalendáři
  • 5 382 Ubytovacích zařízení
  • 24 177 Míst a památek

Zámek Roztoky

Roztoky

Barokní zámek Roztoky u Prahy stojí ve stejnojmenném městě nedaleko Vltavy, asi 12 km od hlavního města, a je obehnán vodním příkopem.Historie zámkuV místě dnešního zámku v Roztocích stávala ve 13. století čtyřboká věžovitá stavba. Ve 2. polovině 14. století ji nahradila gotická vodní tvrz, jejímž jádrem byl palác, na obou koncích uzavřený věžemi. Část jejích základů byla nalezena přímo na nádvoř…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Roztoky
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Praha-západ
Obec
Roztoky
Telefon

Barokní zámek Roztoky u Prahy stojí ve stejnojmenném městě nedaleko Vltavy, asi 12 km od hlavního města, a je obehnán vodním příkopem.

Historie zámku

V místě dnešního zámku v Roztocích stávala ve 13. století čtyřboká věžovitá stavba. Ve 2. polovině 14. století ji nahradila gotická vodní tvrz, jejímž jádrem byl palác, na obou koncích uzavřený věžemi. Část jejích základů byla nalezena přímo na nádvoří dnešního zámku. Koncem 14. století došlo k rozšíření tvrze, v 15. století k dalším stavebním úpravám. V roce 1421 obsadili tvrz Pražané a v jejím držení se pak často střídali majitelé.

V roce 1565 ji koupil David Boryně ze Lhoty a přestavěl na renesanční zámek. Věže byly sneseny, k dvornímu průčelí přistavěny arkády, a v patře jižního křídla byl vybudován společenský sál. Za bojů třicetileté války shořelo nejvyšší patro, od té doby je zámek jednopatrový. Po zpustošení zámku saským vojskem (1638) provedl barokní úpravy místodržící Karel z Lichtenštejna. Další úpravy proběhly v 18., novogotické pak v 19. století. Zámek byl později užíván k hospodářským a obytným účelům a po roce 1948, kdy byl zestátněn, značně zchátral. Až díky Vlastivědnému odboru Osvětové besedy v Roztokách započala postupná rekonstrukce, která vyvrcholila umístěním sbírek Středočeského muzea Roztoky u Prahy do těchto nádherných zámeckých prostor.

Podoba zámku

Patrový zámek má půdorys pětiúhelníka se čtyřmi zaoblenými rohy. Je opatřen opěrnými pilíři, kolem obíhá vyzděný příkop a vstup do objektu je po kamenném mostě, při němž stojí barokní socha sv. Jana Nepomuckého. Vlevo od mostu se zvedá nad zámkem věžička, ukončená stanovou střechou. Uvnitř zámku je nádvoří nepravidelného tvaru, dokola arkády v přízemí i v patře. Z arkádových ochozů je vstup do zámeckých místností a na schodiště. Zahradu kolem zámku zdobí zajímavé sochy z tvorby Hedviky Zaorálkové. Na prostranství před zámeckou budovou je instalován bronzový odlitek antického sousoší z Pompejí Satyra s malým Dionýsem. V parku u zámku stojí busta Bedřicha Smetany.

Z původní výzdoby zámku se kromě malovaných ostění oken a vlysů s motivy rozvilin a puttů zachoval původní záklopový strop také renesančně upravené síně, sály s malovanými dřevěnými stropy, zbytky figurální a ornamentální výzdoby, barokní štukové dekorace apod. Nejcennější místností je renesanční sál, který dnes slouží jako svatební síň. Předsálí sálu je doplněno několika portréty z 19. století.

Zámecké expozice

Zámek v Roztocích je přístupný a nabízí expozici Cesta pravěkem k českému státu, kde se návštěvník seznámí s pracovními metodami archeologů. Následně se prochází úseky doby kamenné, železné, římským obdobím, až po příchod prvních Slovanů. Závěr je věnován významu Levého Hradce v období počátku českého státu. Tato expozice je v rámci programu Brána muzea otevřená doplněna interaktivní hrou na archeology Hledání minulosti. Milovníky bytového designu potěší salon ve stylu biedermeieru, který je vybaven mobiliářem ze 30. až 50. let 19. století a připomíná tak dobu počátků nejstaršího pražského letoviska, kterým se Roztoky staly v době národního obrození, kdy panství patřilo rodině Lederů.

Nedaleko odsud můžete také navštívit kostel sv. Klimenta v Levém Hradci.

Ubytování najdete přímo v Roztokách.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Čarodějnice - Roztoky

30.04.2020 - 30.04.2020
Roztoky

Upálení čarodějnice Klotyldy III na hranici a k tomu živá country hudba ( Radka Nýdlová a spol.) , vystoupení šermířské…

Velikonoční rytířská slavnost na hr…

12.04.2020 - 12.04.2020
Okoř

Rytíři, komtesy, dobové tanečnice, divadlo nejen pro děti, historická hudba, soutěže pro děti, dobové tržiště...

Pálení čarodějnic - Jesenice u Prahy

30.04.2020 - 30.04.2020
Jesenice u Prahy

Zveme vás na tradiční pálení čarodějnic na louku mezi Zdiměřicemi a Mladíkovem.

Trampské Pikovice

16.05.2020 - 16.05.2020
Pikovice

28. ročník festivalu Trampské Pikovice. Festival je zaměřen na trampskou, country a folkovou scénu.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Karanténa.

Kategorie

čtvrtek 9. duben

Dnes má svátek Dušan

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete