Statistika našeho portálu

  • 93 888 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 185 Míst a památek

Zámek Slatina

Slatina

V centru obce Slatina stojí nevelký pozdně barokní zámek z konce 18. století s malým parkem okolo. Zámek je přístupný a slouží dnes především pro účely obecního úřadu Slatina. Historie zámkuPrvní písemné zmínky o obci pocházejí z roku 1371. Již v 15. století zde snad stávala tvrz, kterou měla zdědit roku 1439 Markéta z Deštného. Podle některých autorů se však jednalo o tvrz, která stála v dolní č…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Slatina
Oblast
Moravskoslezsko
Kraj
Moravskoslezský kraj
Okres
Nový Jičín
Obec
Slatina
Telefon

V centru obce Slatina stojí nevelký pozdně barokní zámek z konce 18. století s malým parkem okolo. Zámek je přístupný a slouží dnes především pro účely obecního úřadu Slatina.

Historie zámku

První písemné zmínky o obci pocházejí z roku 1371. Již v 15. století zde snad stávala tvrz, kterou měla zdědit roku 1439 Markéta z Deštného. Podle některých autorů se však jednalo o tvrz, která stála v dolní části bývalé zámecké zahrady a beze stopy zmizela. Písemně je tvrz doložena až v roce 1602 za Aliny Bruntálské z Vrbna. V tomto případě se již nepochybně jedná o tvrz, která stála na místě dnešního zámku. K přestavbě tvrze na zámek došlo až v 18. století za Karla Fridricha Hamaly z Jičína či za jeho syna Karla Antonína. Původní tvrz byla přestavěna na malý barokní zámeček. Zámek v roce 1775 vyhořel, ale za hraběte Josefa Malabaile z Canalu byl nově postaven v pozdním barokním slohu. Jedná se o jednopatrovou obdélníkovou budovu s mansardovou střechou a rizality uprostřed obou hlavních průčelí, zakončenými trojúhelníkovým štítem.

Později se majitelé sídla rychle střídali a v roce 1910 zámek koupila obec Slatina. Po druhé světové válce byl zámek účelově využíván jako byty, pošta, ale i četnická stanice. V roce 1977 zámek koupilo výrobní družstvo Řempo, které jej až do svého zrušení v roce 1991 využívalo jako rekreační zařízení. Zámek se tak znovu vrátil do majetku obce. V letech 1996 až 1997 byl slatinský zámek opraven, slouží potřebám obecního úřadu a byla v něm také zřízena svatební síň. Ministerstvo kultury České republiky prohlásilo zámek 16. ledna 2003 za kulturní památku.

Tipy na výlet

Vydat se můžete na rozhlednu Kanihůra u Bílova, prohlédnout si muzeum v Bílovci nebo Památník J. A. Komenského ve Fulneku. Ve Fulneku najdete také klášter. V Jakubčovicích stojí rozhledna Šance, odkud je rozhled do kraje.

Ubytování najdete v Hradci nad Moravicí.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 12. srpen

Dnes má svátek Klára

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete