Statistika našeho portálu

  • 93 266 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 177 Míst a památek

Zámek Smilkov

Smilkov

Zajímavý barokní zámek ve Smilkově je místní dominantou. V polovině 14. století tu stála tvrz, podle níž se psali zdejší vladykové ze Smilkova. Jeden z majitelů, Václav ze Smilkova, také podepsal stížný list v roce 1415 proti upálení Mistra Jana Husa. Na zdejší smilkovské tvrzi se vystřídala řada majitelů.Historie zámkuKoncem 17. století za Talmberků byla tvrz přestavěna v dvoukřídlý barokní záme…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Smilkov
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Benešov
Obec
Smilkov
Telefon

Fotogalerie k článku

Zajímavý barokní zámek ve Smilkově je místní dominantou. V polovině 14. století tu stála tvrz, podle níž se psali zdejší vladykové ze Smilkova. Jeden z majitelů, Václav ze Smilkova, také podepsal stížný list v roce 1415 proti upálení Mistra Jana Husa. Na zdejší smilkovské tvrzi se vystřídala řada majitelů.

Historie zámku

Koncem 17. století za Talmberků byla tvrz přestavěna v dvoukřídlý barokní zámek. Roku 1724 jej získal František Karel Pacellius u Aldersheimu. Za něho byla zbořena zvonice kostela, která stávala v Arneštovicích u školy, a dal vystavět věž v průčelí kostela. Zařídil při kostele fundační kaplanství a právě jemu patří znak v zámecké chodbě na stropě. Smilkov i Petrovice zdědil jeho příbuzný Jan Jindřich Bissingen, který zvelebil zdejší panství. Přikoupil roku 1750 Heřmaničky a Dědkov, založil v Arnoštovicích špitál a také zajistil příjem faráře.

Zámek byl několikrát přestavěn. Koncem 18. století vznikla kolem sídla hodnotná barokní zahrada. Roku 1873 koupil celý statek "Chabrus" (společnost z Prahy) a od Chabrusu ji převzal roku 1874 JUDr. Mořic Likawetz, advokát v Praze. V roce 1930 koupil zdejší panství pražský továrník F. Kořán. Po roce 1945 zámek sloužil jako domov důchodců, po roce 1989 se stal předmětem dosud neukončených restitučních sporů, kdy chátrá budova i zámecký park a objekt není veřejnosti přístupný.

Dispozice zámku

Zámek ve Smilkově je patrová dvoukřídlá budova s půdorysem písmene L a s představeným dvouramenným schodištěm u dvorního průčelí východního křídla. Před zámkem stojí regotizovaná kaple sv. Anny. Zámek obklopuje rozlehlý park, terasovitě upravený jako italská zahrada, který se táhne až k rybníku. V parku je pozoruhodný barokní teatron z roku 1750 zdobený alegorickými sousošími od L. Wildmana a Tomáše Hatláka. Teatron představoval unikátní terasovou zahradní kompozici divadelního charakteru.

Nedaleko odsud si můžete prohlédnout zbytky tvrze Martinice, přejít přes kamenný most přes Mastník u Martinic nebo

Ubytování najdete v nedalekých Voticích, kde je k vidění také židovský hřbitov.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Partička - Týnec nad Sázavou

08.06.2020 - 08.06.2020
Týnec nad Sázavou

Open Air Partička opět vyráží na turné pod širým nebem! Vysoká škola improvizace se poprvé ukáže v Týnci nad Sázavou!…

Brutus Rock Zaječice

12.06.2020 - 13.06.2020
Benešov

Brutus své první pokoronavirové vystoupení rozbalí v Zaječicích u Benešova

Třebsínské Zvonění

04.07.2020 - 04.07.2020
Louky nad Třebsínem

4. 7. 2020 Třebsínské Zvonění, hudebně edukační festival pro celou rodinu.

15.ročník hudebního festivalu Třebs…

11.07.2020 - 11.07.2020
Třebsín, Krňany

Hudební festival v oblasti country, folk, bluegrass

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 3. červen

Dnes má svátek Tamara

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete