Statistika našeho portálu

  • 86 110 Akcí v kalendáři
  • 5 370 Ubytovacích zařízení
  • 24 154 Míst a památek

Zámek Smilkov

Smilkov

Zajímavý barokní zámek ve Smilkově je místní dominantou. V polovině 14. století tu stála tvrz, podle níž se psali zdejší vladykové ze Smilkova. Jeden z majitelů, Václav ze Smilkova, také podepsal stížný list v roce 1415 proti upálení Mistra Jana Husa. Na zdejší smilkovské tvrzi se vystřídala řada majitelů.Historie zámkuKoncem 17. století za Talmberků byla tvrz přestavěna v dvoukřídlý barokní záme…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Smilkov
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Benešov
Obec
Smilkov
Telefon

Fotogalerie k článku

Zajímavý barokní zámek ve Smilkově je místní dominantou. V polovině 14. století tu stála tvrz, podle níž se psali zdejší vladykové ze Smilkova. Jeden z majitelů, Václav ze Smilkova, také podepsal stížný list v roce 1415 proti upálení Mistra Jana Husa. Na zdejší smilkovské tvrzi se vystřídala řada majitelů.

Historie zámku

Koncem 17. století za Talmberků byla tvrz přestavěna v dvoukřídlý barokní zámek. Roku 1724 jej získal František Karel Pacellius u Aldersheimu. Za něho byla zbořena zvonice kostela, která stávala v Arneštovicích u školy, a dal vystavět věž v průčelí kostela. Zařídil při kostele fundační kaplanství a právě jemu patří znak v zámecké chodbě na stropě. Smilkov i Petrovice zdědil jeho příbuzný Jan Jindřich Bissingen, který zvelebil zdejší panství. Přikoupil roku 1750 Heřmaničky a Dědkov, založil v Arnoštovicích špitál a také zajistil příjem faráře.

Zámek byl několikrát přestavěn. Koncem 18. století vznikla kolem sídla hodnotná barokní zahrada. Roku 1873 koupil celý statek "Chabrus" (společnost z Prahy) a od Chabrusu ji převzal roku 1874 JUDr. Mořic Likawetz, advokát v Praze. V roce 1930 koupil zdejší panství pražský továrník F. Kořán. Po roce 1945 zámek sloužil jako domov důchodců, po roce 1989 se stal předmětem dosud neukončených restitučních sporů, kdy chátrá budova i zámecký park a objekt není veřejnosti přístupný.

Dispozice zámku

Zámek ve Smilkově je patrová dvoukřídlá budova s půdorysem písmene L a s představeným dvouramenným schodištěm u dvorního průčelí východního křídla. Před zámkem stojí regotizovaná kaple sv. Anny. Zámek obklopuje rozlehlý park, terasovitě upravený jako italská zahrada, který se táhne až k rybníku. V parku je pozoruhodný barokní teatron z roku 1750 zdobený alegorickými sousošími od L. Wildmana a Tomáše Hatláka. Teatron představoval unikátní terasovou zahradní kompozici divadelního charakteru.

Nedaleko odsud si můžete prohlédnout zbytky tvrze Martinice, přejít přes kamenný most přes Mastník u Martinic nebo

Ubytování najdete v nedalekých Voticích, kde je k vidění také židovský hřbitov.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Zimní prohlídky hradu Český Šternbe…

02.02.2019 - 31.03.2019
Hrad Český Šternberk

Láká vás zimní atmosféra hradu? Nechcete čekat na zahájení návštěvnické sezóny? Připraveny jsou pravidelné prohlídky…

Historie dobývání zlata v Jílovém

21.02.2019 - 21.02.2019
Týnec nad Sázavou

Vlastivědný spolek Týnce nad Sázavou si vás dovoluje pozvat na přednášku RNDr. Jana Váni

POHÁDKA NEBOJSA - Týnec nad Sázavou

03.03.2019 - 03.03.2019
Hotel Týnec -…

Pohádka o mládenci Františkovi, který se ničeho nebál.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete