Statistika našeho portálu

  • 93 906 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 185 Míst a památek

Zámek Sobotín

Sobotín

Zámeček Sobotín, pocházející z 19. století, byl vystavěn v historizujícím stylu v krásném prostředí Jeseníků, asi 12 km od Šumperka. Historie zámku Sobotínský zámek vznikl ve 40. letech 19. století přestavbou někdejší Eisenbachovy zbrojovky za majitelů zdejšího panství bratrů Kleinů, kteří byli povýšení za své zásluhy do šlechtického stavu. Zámeček se tak stal symbolem rodu. V 80. lete…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Sobotín
Oblast
Střední Morava
Kraj
Olomoucký kraj
Okres
Šumperk
Obec
Sobotín
Telefon

Zámeček Sobotín, pocházející z 19. století, byl vystavěn v historizujícím stylu v krásném prostředí Jeseníků, asi 12 km od Šumperka.

Historie zámku

Sobotínský zámek vznikl ve 40. letech 19. století přestavbou někdejší Eisenbachovy zbrojovky za majitelů zdejšího panství bratrů Kleinů, kteří byli povýšení za své zásluhy do šlechtického stavu. Zámeček se tak stal symbolem rodu. V 80. letech 19. století byla provedena jeho rozsáhlá stavební úprava (fasáda, vybudování terasy směrem k zámeckému rybníku, půdní prostory přestavěny mansardy aj.), která mu vtiskla v podstatě jeho současný vzhled. Kleinové drželi sobotínský zámek až do roku 1945. Potom se dostal po správu MNV Sobotín a sloužil nejrůznějším účelům. V letech 1967 - 1968 byl restaurován jako pohostinské a rekreační středisko Dolu Dukla v Ostravě.

Dnes je bývalý zámek využíván jako luxusní hotel, kde je kromě ubytovacích prostor ve stylových zámeckých pokojích k dispozici též restaurace, vinárna, kavárna a jiné služby. V areálu zámku je možné také pořádání různých kulturních akcí. V současné době je zámecký hotel uzavřen a je mimo provoz.

Zámecký park

U sobotínského zámku se rozkládá poměrně rozsáhlý park, založený zřejmě současně se stavbou zámku. V parku roste řada exotických dřevin, což ho řadí k nejcennějším severomoravským zámeckým parkům. Jeho projektanty byli R. Biskup a proslulý český zahradnický odborník Fr. Thomeyer. Zámek je architektonicky jednoduchá, jednoposchoďová budova ve tvaru písmene L, postavená v romantickém pojetí.

Tipy na výlet

V Sobotíně dále najdete dřevěnou kapli sv. Jana Nepomuckého - Kepáčov, přírodní útvar Ztracené kameny. Zastavit se můžete také ve skanzenu v Rapotíně, prohlédnout si zříceninu hradu Rabštejn nebo vystoupit na vrch Pecný u Vernířovic. Ve Velkých Losinách je k vidění zámek, ruční papírna, krásný renesanční zámek a samozřejmě známé termální lázně. Zajímavý je i dřevěný kostel sv. Martina v Žárové.

Ubytovat se můžete v Šumperku nebo ve Velkých Losinách.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Džemfest v Šumperku

23.10.2020 - 23.10.2020
Šumperk

Džemfest se uskuteční v pátek 23. října v Domě kultury Šumperk od půl šesté večer.

Hudební festival Blues Alive - Šump…

12.11.2020 - 14.11.2020
Dům kultury, Fialova 3,…

25. ročník mezinárodního festivalu Blues Alive se v Šumperku uskuteční od 12. do 14. listopadu.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pátek 14. srpen

Dnes má svátek Alan

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete