Statistika našeho portálu

  • 97 585 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Zámek Svijany

Svijany

Nevelký zámek Svijany stojí ve stejnojmenné obci v Českém Ráji nedaleko Turnova. Již z velké dálky je dobře vidět jeho kovová věžička spolu se známým pivovarem. Zámek je dnes nepřístupný a jeho současným majitelem je pan Milan Rýdlo.Zámek Svijany je oficiálním sídlem Rytířského řádu sv. Václava – EOSW a probíhají zde rekonstrukční práce obnovující původní členění objektu, přičemž docház…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Svijany
Oblast
Severovýchod
Kraj
Liberecký kraj
Okres
Liberec
Obec
Svijany
Telefon

Nevelký zámek Svijany stojí ve stejnojmenné obci v Českém Ráji nedaleko Turnova. Již z velké dálky je dobře vidět jeho kovová věžička spolu se známým pivovarem. Zámek je dnes nepřístupný a jeho současným majitelem je pan Milan Rýdlo.

Zámek Svijany je oficiálním sídlem Rytířského řádu sv. Václava – EOSW a probíhají zde rekonstrukční práce obnovující původní členění objektu, přičemž dochází i k cenným nálezům, např. objevení vzácných fresek. Současně se v roce 2007 v zámecké kapli obnovila tradice poutních mší.

Historie zámku

Původní zámek ve Svijanech patřil k hradišťskému klášteru. Ještě před husity byl pravděpodobně prvním prokázaným šlechtickým majitelem pan Jindřich z Vartenberka. Zámek častokrát měnil své majitele. Pravděpodobně v roce 1565, za vlády pana Jaroslava z Vartenberka, došlo k přestavbám ve stylu renesance. Zámek se po konfiskacích v 17. století dostal do majetku Valdštejnů. Po Valdštejnech vlastnili zámek Rohanové, za kterých byl včleněn k panství Sychrov.

Podoba zámku

Budova zámku je dvoukřídlá, dvoupatrová, původně s ozdobnými štíty na čelech. Při posledních stavebních úpravách byla dána zámku fasáda, která kompletně zakryla renesanční sgrafitovou rustiku, a byly zazděny arkády. V jižním křídle býval hlavní sál s portálem a s ozdobnou dvoupatrovou tabulovou supraportou se znakem Vartenberků. V roce 1768 byla síň přestavěna v kapli, která byla vyzdobena nástěnnými malbami, které jsou ještě dodnes patrny. Nádvoří zámku je uzavřeno mohutnou zdí.

Tipy na výlet

Na výlet se můžete vydat na zříceninu hradu Kozlov, na zámek Hrubá Skála, zříceninu skalního hradu Kavčiny, zámek Sychrov nebo přírodní pískovcový útvar Adamovo lože. V Turnově je k vidění Muzeum Českého ráje, Dlaskův statek nebo třeba chrám Narození Panny Marie.

Ubytovat se můžete v Turnově.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Příměstský in-line kemp s angličtin…

18.07.2022 - 22.07.2022
ZŠ Aloisina výšina

In- line kemp je veden formou příměstského tábora a nabízí program denně od 8:00 do 16:30. Děti jsou rozděleny do…

Příměstský cyklo kemp 2022 - Liberec

25.07.2022 - 29.07.2022
ZŠ Aloisina výšina

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

Podzimní prázdniny Děti na kolech -…

26.10.2022 - 30.10.2022
Lázně Libverda

Tradiční podzimní prázdniny pořádá Topsports pro děti na singltrecích v Lázních Libverda.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 23. květen

Dnes má svátek Vladimír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete