Statistika našeho portálu

  • 101 893 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zámek Svijany

Svijany

Nevelký zámek Svijany stojí ve stejnojmenné obci v Českém Ráji nedaleko Turnova. Již z velké dálky je dobře vidět jeho kovová věžička spolu se známým pivovarem. Zámek je dnes nepřístupný a jeho současným majitelem je pan Milan Rýdlo.Zámek Svijany je oficiálním sídlem Rytířského řádu sv. Václava – EOSW a probíhají zde rekonstrukční práce obnovující původní členění objektu, přičemž docház…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Svijany
Oblast
Severovýchod
Kraj
Liberecký kraj
Okres
Liberec
Obec
Svijany
Telefon

Nevelký zámek Svijany stojí ve stejnojmenné obci v Českém Ráji nedaleko Turnova. Již z velké dálky je dobře vidět jeho kovová věžička spolu se známým pivovarem. Zámek je dnes nepřístupný a jeho současným majitelem je pan Milan Rýdlo.

Zámek Svijany je oficiálním sídlem Rytířského řádu sv. Václava – EOSW a probíhají zde rekonstrukční práce obnovující původní členění objektu, přičemž dochází i k cenným nálezům, např. objevení vzácných fresek. Současně se v roce 2007 v zámecké kapli obnovila tradice poutních mší.

Historie zámku

Původní zámek ve Svijanech patřil k hradišťskému klášteru. Ještě před husity byl pravděpodobně prvním prokázaným šlechtickým majitelem pan Jindřich z Vartenberka. Zámek častokrát měnil své majitele. Pravděpodobně v roce 1565, za vlády pana Jaroslava z Vartenberka, došlo k přestavbám ve stylu renesance. Zámek se po konfiskacích v 17. století dostal do majetku Valdštejnů. Po Valdštejnech vlastnili zámek Rohanové, za kterých byl včleněn k panství Sychrov.

Podoba zámku

Budova zámku je dvoukřídlá, dvoupatrová, původně s ozdobnými štíty na čelech. Při posledních stavebních úpravách byla dána zámku fasáda, která kompletně zakryla renesanční sgrafitovou rustiku, a byly zazděny arkády. V jižním křídle býval hlavní sál s portálem a s ozdobnou dvoupatrovou tabulovou supraportou se znakem Vartenberků. V roce 1768 byla síň přestavěna v kapli, která byla vyzdobena nástěnnými malbami, které jsou ještě dodnes patrny. Nádvoří zámku je uzavřeno mohutnou zdí.

Tipy na výlet

Na výlet se můžete vydat na zříceninu hradu Kozlov, na zámek Hrubá Skála, zříceninu skalního hradu Kavčiny, zámek Sychrov nebo přírodní pískovcový útvar Adamovo lože. V Turnově je k vidění Muzeum Českého ráje, Dlaskův statek nebo třeba chrám Narození Panny Marie.

Ubytovat se můžete v Turnově.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Hypnotizér v Liberci | květen 2024

20.05.2024 - 20.05.2024
Nad Školou 1675, 463 11…

Přijďte se uvolnit a prožít si něco velice výjimečného na představení HYPNOTIZÉR!

Královský košt Liberec 2024

29.11.2024 - 29.11.2024
Liberec

Největší pultová degustace českých a moravských vín.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 28. únor

Dnes má svátek Lumír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete