Statistika našeho portálu

  • 96 242 Akcí v kalendáři
  • 5 389 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Zámek Uherský Brod

Uherský Brod

Zámek v Uherském Brodě je komplex budov kolem obdélníkového nádvoří přístupný z města bývalou Zámeckou branou, před níž stojí socha J. A. Komenského. Na severní straně přiléhají k zámeckému areálu 2 bašty (Bílá a Vítkovská), na západní straně stojí barokní sala terrena s pozoruhodným interiérem, na jižní straně moderní muzejní pavilón z 30. let 20. století. Zámek stojí přímo ve městě. Historie zá…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Uherský Brod
Oblast
Střední Morava
Kraj
Zlínský kraj
Okres
Uherské Hradiště
Obec
Uherský Brod
Telefon

Zámek v Uherském Brodě je komplex budov kolem obdélníkového nádvoří přístupný z města bývalou Zámeckou branou, před níž stojí socha J. A. Komenského. Na severní straně přiléhají k zámeckému areálu 2 bašty (Bílá a Vítkovská), na západní straně stojí barokní sala terrena s pozoruhodným interiérem, na jižní straně moderní muzejní pavilón z 30. let 20. století. Zámek stojí přímo ve městě.

Historie zámku

V místech původního severního městského opevnění ze 13. století je přibližně umístněna i poloha bývalého přemyslovského zeměpanského hradu. Předsunuté opevnění města vzniklo v 16. století, dodnes tvoří základní rámec architektonického pojetí muzea - zámku. Zdejší zámek postavili na přelomu 17. a 18. století Kounicové pravděpodobně zčásti v místech hradu podle návrhu D. Martinelliho. Byl vystavěn zámecký barokní trakt, zvaný Baráník, který se stal střediskem loveckých kratochvílí. Ambiciózní plán stavby však nebyl splněn, dokončen je pouze sloupový sál se zaklenutými křížovými klenbami. Po dostavbě byl zámecký areál využíván jako jeden z mnoha hospodářských dvorců vrchnosti. V zámku se Kounicové zdržovali jen zřídka. Do zámecké stavby byly pojaty i bašty městského opevnění z roku 1571. Součástí muzea jsou dnes i městské hradby se zámeckou bránou (13. století) a muzejní dostavba z let 1931 – 1947. V roce 1913 zde zemřel významný mecenáš a buditel hrabě dr. Václav Kounic, z jehož odkazu byly v Brně postaveny Kounicovy koleje. V letech 1922 — 1924 koupilo Baráník s celým areálem hospodářských budov a měšťanský dům město a vybudovalo v něm byty. Dnes je zámek v rukou ČR - Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě.

Zámecké muzeum

Zámecké muzeum dokumentuje poznání dějin společnosti a kultury prostřednictvím života a díla J. A. Komenského a vývoje společnosti a kultury regionu Uherskobrodska a města Uherského Brodu. V muzeu je dále instalována expozice "Starožitnosti Uherskobrodska" a stálá expozice věnovaná JUDr. Václavovi Kounicovi. Zajímavostí je Největší komeniologická expozice na světě. Uherský Brod je pravděpodobným rodištěm J. A. Komenského (jako rodiště se uvádí tři lokality: Nivnice, Uherský Brod, Komňa). K dispozici je zde také knihovna Pedagogických čtení. Muzeum je od roku 1998 hlavním pořadatelem celostátní přehlídky muzejních videofilmů Musaionfilm a spolupořádá festivaly masopustních tradic v obci Strání na Uherskobrodsku. V barokním Sloupovém sále muzea se také konají kulturní a společenské akce.

Tipy na výlet

V Uherském Brodě najdete také dominikánský klášter. Vystoupit můžete na rozhlednu Lhotka u Hradčovic nebo si prohlédnout rolnický dům a hospodářství ve Vlčnově. Příznivci vojenské techniky si jistě přijdou na své v Leteckém muzeu Kunovice.

Ubytovat se můžete v Uherském Brodě.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 16. říjen

Dnes má svátek Havel

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete