Statistika našeho portálu

  • 95 229 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 192 Míst a památek

Zámek Velké Heraltice

Velké Heraltice

Při východním okraji obce Velké Heraltice v rozsáhlém parku stojí zámek, jehož sloh nelze jednoznačně definovat. Jádro zámku tvoří pozůstatky hradu ze 14. století s válcovou věží, východně od věže je malé nádvoří, obklopené pozůstatky renesančního zámku s charakteristickými klenbami. Mezi nádvoří byla na přelomu 19. a 20. století vestavěna novogotická kaple. Zámek ve Velkých Heralticích patří urč…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Velké Heraltice
Oblast
Moravskoslezsko
Kraj
Moravskoslezský kraj
Okres
Opava
Obec
Velké Heraltice
Telefon

Při východním okraji obce Velké Heraltice v rozsáhlém parku stojí zámek, jehož sloh nelze jednoznačně definovat. Jádro zámku tvoří pozůstatky hradu ze 14. století s válcovou věží, východně od věže je malé nádvoří, obklopené pozůstatky renesančního zámku s charakteristickými klenbami. Mezi nádvoří byla na přelomu 19. a 20. století vestavěna novogotická kaple. Zámek ve Velkých Heralticích patří určitě mezi nejvýznamnější zámecké objekty na Opavsku.

Historie zámku

První písemná zmínka o Heralticích pochází z roku 1265, kdy majitelem zdejší tvrze byl zemědělský feudál Brslav de Heroltsdorf. Krásný renesanční zámek byl z původního hradu přestavěn ke konci 16. století. Nešťastným historickým mezníkem byl pro obec silný požár, který ji v roce 1666 z velké části poškodil. Za Jiřího Štěpána hraběte z Vrbna byl zámek o dva roky později přestavěn v barokním slohu. V roce 1694 statek koupil cisterciácký klášter na Velehradě a roku 1767 je opět v držení hrabat z Vrbna, kteří provedli v interiéru zámku rozsáhlé opravy.

Jako poslední majitelé obce Velké Heraltice se uvádějí v letech 1899–1945 hrabata Bellegarde. Rod Bellegarde, není sice u nás tak známý, ale určitě byl rodem významným a jeho příslušníci hráli důležitou roli u panovnických dvorů. Johann František hrabě z Bellegarde se stal v Sasku válečným ministrem pod kurfiřtem Augustem (zeď Marie Terezie). Nový majitel panství František z Bellegarde se stal později Obersthofmeistrem rakouské císařovny Alžběty (Sissy), jeho žena byla její dvorní dámou. Ti na zámku provedli poslední úpravy a přistavěli k němu pseudogotickou kapli.

Rokem 1945 končí působení rodu Bellegarde na heraltickém panství a dostává se do rukou státu. V době občanské války v Řecku zde byly ubytovány řecké děti. Roku 1956 vzniklo na zámku školského zařízení, které, s měnícími se názvy a rovněž zaměřením, zde sídlí dodnes. Zámek není volně přístupný pro veřejnost, je však obklopen nádherným anglickým parkem s oranžerií, kde se může návštěvník volně podívat.

Tipy na výlet

Na výlet se můžete vydat na větrný mlýn v Cholticích, zámek Slezské Rudoltice nebo zříceninu hradu Šelenburg. V Krnově je k vidění kostel sv. Martina, kostel sv. Ducha, klášter Minoritů s kostelem Narození Panny Marie, městské muzeum, rozhledna Cvilín nebo rozhledna Ježník.

Ubytovat se můžete v Opavě.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Čechomor Kooperativa Tour 33 radost…

22.07.2021 - 22.07.2021
Hradec nad Moravicí –…

Čechomor vyráží na letní Kooperativa Tour s novou deskou Radosti života a zároveň oslaví 33 let skupiny na hudební…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

čtvrtek 13. květen

Dnes má svátek Servác

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete