Statistika našeho portálu

  • 94 418 Akcí v kalendáři
  • 5 385 Ubytovacích zařízení
  • 24 187 Míst a památek

Zámek Vizovice

Vizovice

Barokní zámek Vizovice stojí na místě původního cisterciáckého kláštera ze 13. století. Stojí v samém centru Vizovic, ve Zlínském kraji. Klášter ležící blízko exponované hranici s Uhry býval častým terčem vojenských vpádů a během své historie byl několikrát vypleněn a pobořen. Klášter zanikl v roce 1636.Historie zámkuVe 2. polovině 17. století nechal Zdeněk Říčanský v blízkosti zaniklého kláštera…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Vizovice
Oblast
Střední Morava
Kraj
Zlínský kraj
Okres
Zlín
Obec
Vizovice
Telefon

Fotogalerie k článku

Barokní zámek Vizovice stojí na místě původního cisterciáckého kláštera ze 13. století. Stojí v samém centru Vizovic, ve Zlínském kraji. Klášter ležící blízko exponované hranici s Uhry býval častým terčem vojenských vpádů a během své historie byl několikrát vypleněn a pobořen. Klášter zanikl v roce 1636.

Historie zámku

Ve 2. polovině 17. století nechal Zdeněk Říčanský v blízkosti zaniklého kláštera vystavět renesanční zámek zvaný Nový Smilheim. Ten byl počátkem 18. století zpustošen při vpádu uherských kuruců. V letech 1750-70 nový majitel panství, brněnský probošt, hrabě Heřman Hanibal z Blümengenu, nechal od základů přebudovat zámek v tehdy moderním francouzském barokním stylu. Velkolepou stavbu vedl brněnský architekt František Antonín Grimm. Kolem zámku byl vytvořen francouzský park, v 19. století upraven na anglický park s řadou romantických prvků. Do roku 1945 pak zámek vlastnili Stillfriedové.

Podoba zámku

Zámek je dvoupatrová budova se třemi křídly ve tvaru písmene U. Trojice křídel, která je nejtypičtější ukázkou pozdního baroka na Moravě obepíná menší nádvoří, které je otevřeno na západ směrem k předzámčí. Zámek kryje mansardová střecha s vikýři. Objekt, který má jednoduchou klasicistní fasádu, má bohaté interiéry. Ty jsou vybaveny nábytkem ve stylu baroka, rokoka, empíru i biedermeieru, benátskými zrcadly, kachlovými kamny a čínským, japonským, vídeňským a míšenským porcelánem. K největším chloubám zámku patří velká obrazová sbírka holandských mistrů. V levém křídle zámku se nachází kaple se sochařskou výzdobou od Ondřeje Schweigela, jehož sochy jsou i v zámecké zahradě. Stálou expozicí je velmi oblíbená Historie pálení slivovice ve Vizovicích.

Tipy na výlet

Nedaleko odsud najdete vodní nádrž Fryšták a vodní nádrž Slušovice. Vydat se můžete na zámek Přílepy nebo zříceninu hradu Lukov, větrný mlýn Štípa, rozhlednu Vartovna a rozhlednu Doubrava u Vizovic. V nedalekém Zlíně najdete celou řadu zajímavostí, jako je třeba hrad Malenovice, Obuvnické muzeum, Baťův mrakodrap, areál Baťových závodů, Muzeum jihovýchodní Moravy, Baťovský domek nebo kostel sv. Filipa a Jakuba.

Ubytovat se můžete ve Vizovicích nebo ve Zlíně.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Balet: "Šípková Růženka" - Zlín

25.01.2021 - 25.01.2021
Zlín

Baletní představení “Šípková Růženka” (Balet o dvou dějstvích na hudbu P. I. Čajkovského) Nemá smysl znovu opakovat…

St. Petersburg Festival Ballet: "La…

26.01.2021 - 26.01.2021
Zlín

Skupina sjednotila mladé a talentované umělce z nejlepších divadel v Sankt-Petěrbugu.

Veletrh Stavebnictví: Therm-Domov-Z…

18.03.2021 - 20.03.2021
Sportovní hala DATART

Stavíte? Rekonstruujete? Řešíte úspory energií? Nebo máte zahradu, chatu či chalupu? Nenechte si ujít tradiční, již 31.…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

pátek 23. říjen

Dnes má svátek Teodor

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete