Statistika našeho portálu

  • 98 892 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zámek Vráž

Vráž

Zámek Vráž leží v nádherném přírodním prostředí jihočeských lesů v údolí řeky Otavy, 7 km severně od královského města Písku, ve stejnojmenné lázeňské obci. Novogotický zámek dnes slouží jako rehabilitační lázeňské sanatorium.Historie zámkuZámek ve Vráži je jednou z nejmladších zámeckých staveb u nás. V letech 1868-1875 si Lobkovicové postavili mezi Starou a Novou Vráží novogotický zámek, který o…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Vráž
Oblast
Jihozápad
Kraj
Jihočeský kraj
Okres
Písek
Obec
Vráž
Telefon

Fotogalerie k článku

Zámek Vráž leží v nádherném přírodním prostředí jihočeských lesů v údolí řeky Otavy, 7 km severně od královského města Písku, ve stejnojmenné lázeňské obci. Novogotický zámek dnes slouží jako rehabilitační lázeňské sanatorium.

Historie zámku

Zámek ve Vráži je jednou z nejmladších zámeckých staveb u nás. V letech 1868-1875 si Lobkovicové postavili mezi Starou a Novou Vráží novogotický zámek, který ovšem již roku 1881 vyhořel. Na jeho místě byla postavena nová, opět novogotická stavba, sloužící jako letní a lovecké sídlo, kterou postupně obklopil rozlehlý krajinářský zámecký park. Roku 1906 prodal Bedřich Lobkovic zámek Pomocnému spolku pro péči o zdraví úředníků a zřízenců v Praze, v roce 1932 bylo sídlo odkoupeno Nemocenskou pojišťovnou soukromých úředníků a zřízenců, která jej roku 1936 přeměnila na sanatorium Lázně Vráž založené jedním z nejlepších českých neurologů profesorem Vítkem.

V časech druhé světové války využívala zámek německá armáda, které sloužil jako ozdravovna pro vojáky s plicními nemocemi. Po osvobození byl zde obnoven provoz sanatoria. K lázeňským účelům slouží Vráž dodnes, kde se v lázeňském komplexu tří budov léčí zejména neurologická onemocnění a poruchy pohybového aparátu. Poklidná lázeňská atmosféra, umocněná pobytem v nádherném zámeckém sídle, je doplněna pestrou paletou volnočasových aktivit a také množstvím památek v okolí.

Tipy na výlet

V nedalekém Písku najdete staré městské opevnění, Písecký hrad nebo druhý nejstarší kamenný most ve střední Evropě. Rozhlédnout se můžete z nedaleké rozhledny Jarník.

Ubytování najdete v Písku.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 29. listopad

Dnes má svátek Zina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete