Statistika našeho portálu

  • 93 589 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 184 Míst a památek

Zámek Zámrsk

Zámrsk

Na návrší při východním okraji obce Zámrsk stojí barokní zámek.Historie zámkuPrvní zmínka o Zámrsku pochází z roku 1349, ale zdejší tvrz je poprvé zmiňována až roku 1469. Roku 1533 koupil Zámrsk Jan Lukavský z Lukavice a jeho potomci tvrz renesančně přestavěli.Po Bílé Hoře získal i zdejší panství Albrecht z Valdštejna a vzápětí jej postoupil Vincenci Muschingerovi z Gumpendorfu. Po několika další…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Zámrsk
Oblast
Severovýchod
Kraj
Pardubický kraj
Okres
Ústí nad Orlicí
Obec
Zámrsk
Telefon

Na návrší při východním okraji obce Zámrsk stojí barokní zámek.

Historie zámku

První zmínka o Zámrsku pochází z roku 1349, ale zdejší tvrz je poprvé zmiňována až roku 1469. Roku 1533 koupil Zámrsk Jan Lukavský z Lukavice a jeho potomci tvrz renesančně přestavěli.

Po Bílé Hoře získal i zdejší panství Albrecht z Valdštejna a vzápětí jej postoupil Vincenci Muschingerovi z Gumpendorfu. Po několika dalších majitelích zdědil zámek Albrecht Libštejnský z Kolovrat, za jehož potomků byl přestavěn barokně. V letech 1849-1945 zde sídlili Gottlové. Po roku 1945 převzal zámrské panství stát a zřídil zde do roku 1960 výchovný ústav pro mládež.

Zámek dnes

Od roku 1960 až doposud je zámek sídlem Státního oblastního archívu, který vznikl v roce 1960 sloučením archivů Hradeckého a Pardubického kraje. V šedesátých letech byla v zámeckém areálu vybudována první účelová hala pro ukládání archiválií, byla zřízena konzervátorská a restaurátorská dílna a bylo zahájeno mikrosnímkování matrik. Po roce 1990 proběhla rekonstrukce zámku, při níž byla např. zřízena badatelna, a celý areál byl zmodernizován.

Tipy na výlet

Nedaleko odsud najdete dřevěný kostelík z Podkarpatské Rusi, zámek Choceň, zámek Potštejn nebo zříceninu hradu Potštejn. V nedalekém Vysokém Mýtě najdete městské opevnění a v něm Pražskou bránu, Choceňskou věž, zvonici nebo Regionální muzeum.

Ubytovat se můžete ve Vysokém Mýtě.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 15. červenec

Dnes má svátek Jindřich

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete