Statistika našeho portálu

  • 102 692 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zámek Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou

Historické centrum města Žďáru nad Sázavou se nachází v areálu bývalého cisterciáckého kláštera, dnešního barokního zámku Dr. Radslava Kinského. Komplex zámku s klášterem stojí na okraji města a je sevřen Konventním a Branským rybníkem. Několik nádvoří areálu je obestavěno barokně upravenými budovami. Komplex zámku a kláštera Založení kláštera ve Žďáru inicioval otec svaté Zdislavy, Přibyslav z K&hellip.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Žďár nad Sázavou
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Kraj Vysočina
Okres
Žďár nad Sázavou
Obec
Žďár nad Sázavou
Telefon

Fotogalerie k článku

Historie zámku

Založení kláštera ve Žďáru inicioval otec svaté Zdislavy, Přibyslav z Křižanova. Jeho nápad však realizovali až jeho zeťové Boček z Obřan a Smil z Lichtenburka. Za tímto účelem pozvali v roce 1252 z Nepomuku skupinu cisterciáckých mnichů, kterým na výstavbu kláštera darovali pozemky a v dědictví odkázali část svých majetků. Klášter prošel všemi historickými i společenskými změnami. Za husitských válek byl vydrancován a vypálen. K obnově došlo až za vlády krále Jiřího z Poděbrad. Kardinál František z Ditrichštejna jej v roce 1606 přičlenil k biskupským statkům.

 
Obnova kláštera

Obnovitelem a také druhým zakladatelem kláštera se stal cisterciácký opat Jan Greifenfels z Greiferifelsu. Největšího rozkvětu dosáhl klášter v první polovině 18. století za řízení opata Václava Vejmluvy. V té době došlo k rozsáhlé barokní přestavbě objektu, která byla svěřena architektu Janu Santinimu. Vedle úprav kostela, dolního hřbitova a stavby kostela Jana Nepomuckého na Zelené hoře (dnes památka UNESCO), byla nejcennější úprava opatství, které získalo čtvercový uzavřený ráz. Tato část areálu byla účelově zařízena jako akademie šlechtické mládeže, konírny a jízdárny. Nejcennější je však prelatura v jižním křídle opatství, tvořící jeho vstupní část. 

Zrušení kláštera ve Žďáru uspíšil rozsáhlý požár dne 16. července 1784, kdy z podnětu posledního opata Otta Steinbacha došlo později 13. října k jeho definitivnímu zavření. V roce 1826 koupil Žďárský statek Josef Vratislav z Mitrovic pro knížete Františka Josefa z Ditrichštejna-Prokau-Leslie. Poté jej vlastnili Clam-Gallasové a posledními majiteli žďárského sídla byl do roku 1945 rod Kinských. Současnými majiteli zámku je nyní znovu rodina Kinských.

 

Živá historie a opravdovost

Zámek Žďár nad Sázavou, bývalý cisterciácký klášter ze 13. století, je místem, které je téměř 800 let živé. Co to vlastně znamená? Zámek se všemi svými atraktivitami a programy není pouhým skanzenem, ve kterém jsou vystavovány historické exponáty. Už téměř 800 let žije kontinuálně svým bohatým životem. Při procházce rozlehlým areálem, který historicky souvisí se Zelenou horou (památka UNESCO), objeví návštěvníci mnoho dokonalých architektonických skvostů od Jana Blažeje Santiniho, rozsáhlou nástropní barokní fresku, která nikdy nemusela být restaurována, Baziliku Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše (bazilika minor s druhou největší chrámovou lodí na Moravě) a další perly. Potkat však mohou také děti ze zámecké školy, která tu má více než 300letou tradici, členy hasičského sboru založeného v roce 1886, lesníky a rybáře z místní firmy KINSKÝ Žďár, a.s., umělce z celého světa, kteří zde v průběhu roku tvoří při uměleckých rezidencích, žďárské maminky na procházce s kočárky, pejskaře se svými čtyřnohými miláčky nebo poutníky na Santiniho Zelenou horu.

Pokud tedy rodiče chtějí svým dětem dopřát výlet do historického místa, ze kterého je na první pohled cítit jeho neumělá, nekomerční atmosféra a opravdovost, zámek je tou správnou volbou!

 

Muzeum nové generace – klenot mezi muzei

Muzeum nové generace je muzeum v autentickém prostředí, které návštěvníky prostě baví. Rodinám nabízí vstup do jiného světa. Rozhovor středověkého mnicha a holčičky ze současnosti nebo hra stínů, hudby a animovaných příběhů přenese malé i velké návštěvníky do období mezi 13. a 18. stoletím. Dotýkat se a vnímat všemi smysly je na zámku povoleno! Vzít s sebou návštěvníci mohou také kočárek, pejska nebo své přátele ze zahraničí, audioprůvodce je totiž nastaven na 5 jazyků.

Muzeum nové generace však není jenom muzeum, je to klíč k pochopení toho, co návštěvníci zažijí při další prohlídce zámku (například s průvodcem při prohlídce Po stopách Santiniho), Zelené hory a okolí. Muzeum nové generace je tak jediným muzeem, jehož cílem je vyhnat návštěvníka z muzea ven. 

 

Zážitky a prohlídkové trasy

Po stopách Santiniho – komentovaná prohlídka po zámku s průvodcem

Muzeum nové generace – interaktivní výstava s audioprůvodcem

Umění baroka – malířství a sochařství ze sbírek Národní galerie

Galerie Kinských – výstava mapující historii rodu Kinských

Chytrá ruka – kurzy na zámku pod vedením mistrů řemesla pro děti i dospělé 

Kulturní akce – sezónní a tématické akce a festivaly zaměřené na rodiny s dětmi

 

 Kontakty:
Telefon: 602565309 (všední dny)
Pevná linka: 545565231 (víkendy, svátky)
Email: tic@zamekzdar.cz
 

 

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pátek 19. červenec

Dnes má svátek Čeněk

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete