Statistika našeho portálu

  • 94 752 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Zemská brána

České Petrovice

Na východním konci CHKO Orlické hory se nachází úzké skalnaté hrdlo protékané Divokou Orlicí. V těchto místech mají Orlické hory již jen pouhých nějakých 500 m.n.m. Řeka v těchto místech si prorazila cestu mohutnými rulovými skalami a její dno je tak plné velkých balvanů. Zemská brána je jednou z nejvýznamnějších území Orlických hor s řadou cenných rostlinných a živočišných druhů. Tvoří ji romant…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
České Petrovice
Oblast
Severovýchod
Kraj
Pardubický kraj
Okres
Ústí nad Orlicí
Obec
České Petrovice
Telefon

Na východním konci CHKO Orlické hory se nachází úzké skalnaté hrdlo protékané Divokou Orlicí. V těchto místech mají Orlické hory již jen pouhých nějakých 500 m.n.m. Řeka v těchto místech si prorazila cestu mohutnými rulovými skalami a její dno je tak plné velkých balvanů. Zemská brána je jednou z nejvýznamnějších území Orlických hor s řadou cenných rostlinných a živočišných druhů. Tvoří ji romantické údolí dlouhé něco přes dva kilometry se spoustou rulových skalisek. Celým údolím kolem těchto skalisek, sledováno říčkou Divokou Orlicí vede turistická cesta.

Hned na začátku údolí při polské hranici překlenuje malý kamenný most tvořený jedním obloukem, vystavěný českými dělníky pod vedením italských odborníků v letech 1900-1903. Kvůli jeho výstavbě musela být odlámána i část skal.

O kousek níže se nachází pašerácká lávka, která zde byla již odpradávna a sloužila kdysi právě pašerákům, kteří zde přenášeli zboží z vyspělejšího Pruska do zaostalejšího Rakouska-Uherska. Nejčastějším zbožím byl cukr, cikorka, petrolej, tabák a další. Po zlepšení situace pašeráctví ustalo a nakrátko ožilo jen okolo roku 1945. Mezi lávkou a mostkem se nachází rulové skalisko s převisem, který se zdvihá do výšky 20 m.

Další skalní výchoz (Pašerácká skála) se nachází v blízkosti lávky. Skála je 8 m vysoká a široká okolo 40 m. Na skále je několik výklenků a to včetně úzké jeskyňky dlouhá 3 m.

Zhruba v polovině údolí narazíme na další a největší skalní útvar v údolí, tzv. Ledříčkovu skálu. Skála stupňovitého tvaru je až 60 m vysoká a stejně tak široká. Zhruba ve výšce asi 10 m je výklenek o rozměrech 3 x 3 x 3 m. Dříve byl prostornější a je spojován se zbojníkem Ledříčkem, jenž je nazýván jako "Jánošík Orlických hor". Jde o skutečnou postavu z první poloviny 19. století. Byl mistrem převleku, dokonce vyloupil žamberský zámek, mistrně unikal nástrahám a když byl lapen podařilo se mu vždy uprchnout. Takovýmto životem žil patrně nějakých dvacet let. Zemřel právě v těchto místech, když se chtěl ukrýt v dutině této skály, kterou kdysi zakrývala zde stojící jedle. Provazový žebřík se s ním utrhl a on se zabil. Vrchnost pak nechala jedli porazit. Traduje se, že je prý dodnes někde v okolí této skály ukryt část jeho naloupené kořisti.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

úterý 26. leden

Dnes má svátek Zora

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete