Statistika našeho portálu

  • 97 926 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Židovský hřbitov Brandýs nad Labem

Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

Severozápadně od centra při Kostelecké ulici naproti základní škole se nachází židovský hřbitov.Hřbitov založený roku 1568 byl postupně rozšiřován do dnešní velikosti a sloužil až do druhé světové války. Poslední pohřeb v roce 1942. Roku 1848 byl vystavěn hřbitovní domek, kterým se dnes vstupuje do areálu hřbitova obklopeného masivní zdí. Na ploše 6.884 m2 se nachází zhruba 1.500 náhrobků z téměř…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Brandýs nad Labem-Stará Boleslav
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Praha-východ
Obec
Brandýs nad Labem-Stará Boleslav
Telefon

Severozápadně od centra při Kostelecké ulici naproti základní škole se nachází židovský hřbitov.

Hřbitov založený roku 1568 byl postupně rozšiřován do dnešní velikosti a sloužil až do druhé světové války. Poslední pohřeb v roce 1942. Roku 1848 byl vystavěn hřbitovní domek, kterým se dnes vstupuje do areálu hřbitova obklopeného masivní zdí. Na ploše 6.884 m2 se nachází zhruba 1.500 náhrobků z téměř celého fuknčního období hřbitova, mimo jiné s cennými renesančními a barokními náhrobky. Zajímavá je především tumba zemského písaře Menachema Mendla ze Záp. Ve hřbitovním domku se nachází expozice a dochovaný pohřební vůz.

Nedaleko hřbitova v ulici Na Potoce (čp. 140) stojí bývalá synagoga, vystavěná v letech 1828-1829 na místě dřívější židovské svatyně. Fungovala až do nacistické okupace, pak zde byl sklad léčiv. V roce 1995 přešla opět do majetku Židovské obce v Praze, které zde umístilo depozitář Židovského muzea.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 5. červenec

Státní svátek - C&M

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete