Statistika našeho portálu

  • 98 916 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zřícenina hradu Adršpach

Adršpach

V chráněné krajinné oblasti Broumovsko je možné najít místo, kde stával skalní hrad nazývaný Adršpach.Historie hraduPísemné zprávy o počátcích hradu chybí. Jeho stavebníkem byl s největší pravděpodobností ve druhém nebo třetím desetiletí 14. století král Jan Lucemburský a hrad měl být především pohraničním mocenským opěrným bodem. V roce 1354 se setkáváme s Hanušem z Adršpachu, patrně potomkem ad…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Adršpach
Oblast
Severovýchod
Kraj
Královéhradecký kraj
Okres
Náchod
Obec
Adršpach
Telefon

V chráněné krajinné oblasti Broumovsko je možné najít místo, kde stával skalní hrad nazývaný Adršpach.

Historie hradu

Písemné zprávy o počátcích hradu chybí. Jeho stavebníkem byl s největší pravděpodobností ve druhém nebo třetím desetiletí 14. století král Jan Lucemburský a hrad měl být především pohraničním mocenským opěrným bodem. V roce 1354 se setkáváme s Hanušem z Adršpachu, patrně potomkem adršpašských purkrabí. Okolí hradu náleželo pánům erbu třmene. Až v roce 1381 je opět připomínán v rukách Hynka z Náchoda a tehdy se stal centrem nově konstituovaného šlechtického zboží. Jeho potomci náleželi v husitských válkách ke katolické straně, a proto byl hrad v roce 1430 obsazen husity. Jeho držitelem se stal Jan Krušina z Lichtemburka. V roce 1436 se Adršpach navrátil do držby pánů z Dubé. Vzhledem ke škodám, páchaným odsud Slezanům, ho tito v roce 1447 vykoupili a nechali zbořit.

Dispozice hradu

Hrad byl založen na vrcholové pseudoostrožně s pískovcovými skalními útvary. Jeho dispozice byla trojdílná. Jižní hradní jádro lichoběžníkového půdorysu vyplňovala obytná stavba, krytá od jihu dvojicí skalních bloků, propojených snad štítovou zdí. Střední část dispozice tvoří především volná plocha rozměrného nádvoří. Na severní straně k ní přiléhalo několikaprostorové stavení se studnou při západním průčelí. Zvláštnost paláce byla skalní brána mezi dvěma skalisky místo věží. Jižní hrad tvořilo stavení, z jehož prvního patra se přicházelo na skálu, kterou končilo vlastní předhradí. Mezí touto skálou a východním hradem je dosud patrný široký příkop s dvěma vysokými skalami, jež sloužily patrně jako pilíře mostů.

Dodnes se dochovaly základy sklepů.

Tipy na výlet

Na výlet se můžete vypravit do Adršpašských skal, na místní pískovnu nebo na Adršpašské jezírko. Prohlédnout si můžete i skromné pozůstatky skalního hradu Střmen nebo skalní hrad Skály. Vystoupit můžete také na Křížový vrch u Adršpachu nebo si projít skalní bludiště Ostaš.

Ubytování najdete v přímo v Adršpachu.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 5. prosinec

Dnes má svátek Jitka

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete