Statistika našeho portálu

  • 96 454 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Zřícenina hradu Bradlec

Bradlecká Lhota

Historie hradu a jeho časté dobýváníHrad byl založen před rokem 1322 rodem Markvarticů. Již před rokem 1322 byl v držení Markvarta z Jíkve a následně Půtou z Turgova. Roku 1417 byl dobyt vojsky krále Václava IV., neboť zde sídlil zemský škůdce Vaněk z Jenštejna. Už za čtyři roky byl dobyt znovu, kdy se ho zmocnil Čeněk z Vartemberka. Následně císař Zikmund daroval hrad Hynkovi Krušinovi z Lichtem…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Bradlecká Lhota
Oblast
Severovýchod
Kraj
Liberecký kraj
Okres
Semily
Obec
Bradlecká Lhota
Telefon

Fotogalerie k článku

Historie hradu a jeho časté dobývání

Hrad byl založen před rokem 1322 rodem Markvarticů. Již před rokem 1322 byl v držení Markvarta z Jíkve a následně Půtou z Turgova. Roku 1417 byl dobyt vojsky krále Václava IV., neboť zde sídlil zemský škůdce Vaněk z Jenštejna. Už za čtyři roky byl dobyt znovu, kdy se ho zmocnil Čeněk z Vartemberka. Následně císař Zikmund daroval hrad Hynkovi Krušinovi z Lichtemburka, ale v roce 1442 jej musela opět dobývat zemská hotovost, neboť zde bylo sídlo loupežníků. Posléze se zde střídali různí majitelé. Okolo poloviny 16. století byl hrad již pustý.

Podoba hradu

Vlastní jádro hradu bylo protáhlého lichoběžníkového půdorysu. Na nejvyšším místě stávala čtverhranná obytná věž, ke které z obou stran přiléhaly valeně zaklenuté stavby. Na protější straně stával palác z něhož vystupovala polokrouhlá bašta. Tato část hradu byla postavena z lomového kamene a vyzděna pískovcovými kvádry. Ze tří stran bylo vlastní jádro hradu obklopeno předhradím, z něhož není mnoho známo.

Arál hradní zříceniny je volně přístupný. Do dnešní doby se zachovaly zbytky obytné věže, hradeb a polokrouhlé bašty.

Tipy na výlet

V okolí najdete zříceninu hradu Kumburk, zříceninu hradu Kozlov, vlastivědné muzeum v obci Železnice nebo vystoupit na rozhlednu Tábor u Lomnice nad Popelkou.

Ubytovat se můžete v Lomnici nad Popelkou.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 27. listopad

Dnes má svátek Xenie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete