Statistika našeho portálu

  • 98 892 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zřícenina hradu Drahotuše

Hranice

Skromné zříceniny hradu Drahotuše se nacházejí 0,5 km severně od obce Podhoří. Na volně přístupný hrad turistu z obce zavede turistické značení.Historie hraduHrad nechal vystavět bývalý přerovský purkrabí a moravský maršálek Bohuš, syn Crhy z Ceblovic, ve druhé polovině 13. století. V písemných pramenech je poprvé uveden roku 1278. Dnes se soudí, že na přelomu 13. a 14. století se hradu zmocnil F…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Hranice
Oblast
Střední Morava
Kraj
Olomoucký kraj
Okres
Přerov
Obec
Hranice
Telefon

Skromné zříceniny hradu Drahotuše se nacházejí 0,5 km severně od obce Podhoří. Na volně přístupný hrad turistu z obce zavede turistické značení.

Historie hradu

Hrad nechal vystavět bývalý přerovský purkrabí a moravský maršálek Bohuš, syn Crhy z Ceblovic, ve druhé polovině 13. století. V písemných pramenech je poprvé uveden roku 1278. Dnes se soudí, že na přelomu 13. a 14. století se hradu zmocnil Friduš z Linavy a podnikal odtud loupeživé výpravy. Ve Zbraslavské kronice se k roku 1312 píše o zboření Fridušova hradu, což byly s velkou pravděpodobností právě Drahotuše. Hrad byl později opraven a Bohušovi potomci jej roku 1371 zapsali moravskému markraběti Janovi Jindřichovi. Markrabě Jošt Drahotuše před rokem 1408 zastavil Ctiborovi z Cimburka a král Václav je roku 1416 prodal Lackovi z Kravař. Po husitských válkách na nově opevněném hradě postupně sídlili loupeživí rytíři Boček Puklice z Pozořic, Vok ze Sovince a Jan Zub z Moravan. V roce 1476 Ctibor Tovačovský z Cimburka prodal hrad Vilémovi z Pernštejna, následně byl připojen k hranickému panství a velmi rychle pustl.

Podoba hradu

Původní hrad se skládal z bergfritu, stojícím na nejohroženějším místě v čele hradu, dvouprostorového paláce při východní straně hradby a dvou menších budov či jedné větší při jižní straně hradby. Je možné že byl hrad příčnou hradbou rozdělen na dvě části. Z hlavního paláce se dodnes dochovaly zdi do výše přibližně jednoho metru, věž je patrná pouze v základech a její zdivo je rozmetáno po okolí, pravděpodobně následkem jejího odstřelu při boření hradu koncem 15. století. Dále jsou znatelné části hradby. Počátkem 15. století byla postavena parkánová hradba, která na jihu obkroužila i menší předhradí. V jejím jihovýchodním nároží byla vystavěna věžovitá brána, z níž se dochoval zlomek zdiva. Za loupeživých "majitelů" v polovině 15. století bylo hradní opevnění posíleno výstavbou několika obranných prvků v linii před bergfritem, jenž měly chránit níže položený hrad. Vznikla tak zděná šíjová bašta, dva šíjové příkopy a za nimi dřevohlinité pevnůstky.

Tipy na výlet

Podívat se můžete na zříceninu hradu Puchart, železniční viadukt Jezernice, zříceninu hradu Helfštýn, pozdně renesanční zvonici v Lipníku nad Bečvou nebo kaple sv. Josefa a kostel sv. Jakuba Většího také v Lipníku nad Bečvou.

Ubytovat se můžete v Lipníku nad Bečvou.

M.K.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 29. listopad

Dnes má svátek Zina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete