Statistika našeho portálu

  • 92 043 Akcí v kalendáři
  • 5 382 Ubytovacích zařízení
  • 24 179 Míst a památek

Zřícenina hradu Engelsberk (Sehradice)

Horní Lhota

Nevýrazné zříceniny hradu Engelsberk, jinak též zvaného Sehrad či Sehradice, lze najít na okraji Vizovických vrchů přibližně 1,5 km severozápadně od obce Horní Lhota. Na volně přístupný hrad vede z jmenované obce turistické značení.Historie hraduFalzum z poloviny 14. století, datované rokem 1261, uvádí jméno hradu poprvé. Předpokládá se, že toto falzum zachycuje reálný stav. Zakladatelem hradu by…

Loading...

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Horní Lhota
Oblast
Střední Morava
Kraj
Zlínský kraj
Okres
Zlín
Obec
Horní Lhota
Telefon

Fotogalerie k článku

Nevýrazné zříceniny hradu Engelsberk, jinak též zvaného Sehrad či Sehradice, lze najít na okraji Vizovických vrchů přibližně 1,5 km severozápadně od obce Horní Lhota. Na volně přístupný hrad vede z jmenované obce turistické značení.

Historie hradu

Falzum z poloviny 14. století, datované rokem 1261, uvádí jméno hradu poprvé. Předpokládá se, že toto falzum zachycuje reálný stav. Zakladatelem hradu byl zřejmě biskupský leník Helembert de Turri, jenž roku 1256 získal Slavičínsko a nedlouho poté jistě započal stavbu hradu. V letech 1297–1300 hrad vlastnil Siegfried. Z druhé poloviny 14. století známe další správce biskupské lenní provincie - Jana (1366), Pešíka z Warty (1368) a Jindřicha (1374). Od roku 1397 vlastnili hrad páni z Cimburka, kteří jej roku 1440 předali Petrovi Nebojsovi. Nedlouho poté se jej zmocnil Pankrác ze Svatého Mikuláše, jehož zbojnická činnost donutila moravské stavy roku 1449 k výkupu hradu a jeho předání Burianovi z Vlčnova. Od Burianova syna Jiřího hrad roku 1474 koupili páni z Landštejna, za nichž po připojení zboží k světlovskému panství zpustl. Poprvé byl jako pustý označen roku 1518.

Podoba hradu

Mírně stoupající hřeben k hradu byl v první polovině 15. století přehrazen šesti valy oddělené pěti příkopy, dodnes jasně zřetelnými. Za dalším do skály vysekaným příkopem se nacházelo předhradí, dnes již beze stop po zástavbě. Hradní jádro jsoucí v linii za předhradím bylo obdélného tvaru. V jeho čele stála v severozápadním rohu věž, pravděpodobně okrouhlá, chránící vstup do hradu. V chráněné východní části jádra se nacházel palác. Z hradního jádra se dochovaly nepatrné základy hradby a paláce a suťový kužel v sobě skrývá základy věže.

Tipy na výlet

Nedaleko odsud najdeme skromné zříceniny hradu Starý Světlov a Nový Světlov. Poutní místo Malenisko najdete u Provodova. Podívat se můžete také do Městského muzea Slavičín. V Luhačovicích najdete Muzeum Luhačovického Zálesí, Luhačovickou přehradu a lázně Luhačovice. Nezapomeňte na barokní zámek Vizovice a rozhlednu Doubrava u Vizovic.

Ubytovat se můžete v Luhačovicích.

M.K.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Ples Nemocnice na kraji města - Zlín

25.01.2020 - 25.01.2020
Hotel Moskva, nám.…

Tématický ples pro všechny zlíňáky: modní přehlídka sestřiček, taneční vystoupení, bohatá tombola a další. Hrát bude…

Entomologický výměnný den a výstava…

25.01.2020 - 25.01.2020
Otrokovická Beseda

Entomologický výměnný den a výstava. K vidění budou mimo jiné i nejkrásnější druhy motýlů a brouků naší planety. Akce…

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotroni…

02.02.2020 - 02.02.2020
INFOND Centrum…

Společenství Josefa Zezulky. Hledáš? Ve svém tichu? Všichni hledáme cestu poznání a moudrosti.

Masopustní průvod Lešetínský fašank…

15.02.2020 - 15.02.2020
Hospůdka U Kovárny…

Zveme vás na tradiční masopustní veselici v centru Zlína s vystoupením hudebních a folklorních souborů, průvodem masek,…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Loading...
Kategorie

čtvrtek 23. leden

Dnes má svátek Zdeněk

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete