Statistika našeho portálu

  • 98 892 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zřícenina hradu Helfštýn

Týn nad Bečvou

Rozsáhlá zřícenina hradu Helfštýna, která vévodí údolí Moravské brány, je vzdálena od města Lipník nad Bečvou jen 4 km. Je umístěna na kopci v zalesněné krajině nad řekou Bečvou.Z historie HelfštýnaPůvodně nevelký hrad založil koncem 70. let 13. století slezský šlechtic a příležitostný lupič Friduš z Linav. Fridušovi odňal král Václav II. hrad někdy koncem 80. let 13. století a později jej postou…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Týn nad Bečvou
Oblast
Střední Morava
Kraj
Olomoucký kraj
Okres
Přerov
Obec
Týn nad Bečvou

Fotogalerie k článku

Rozsáhlá zřícenina hradu Helfštýna, která vévodí údolí Moravské brány, je vzdálena od města Lipník nad Bečvou jen 4 km. Je umístěna na kopci v zalesněné krajině nad řekou Bečvou.

Z historie Helfštýna

Původně nevelký hrad založil koncem 70. let 13. století slezský šlechtic a příležitostný lupič Friduš z Linav. Fridušovi odňal král Václav II. hrad někdy koncem 80. let 13. století a později jej postoupil pánům z Kravař. Ti jej vlastnili do roku 1447 a poté panství střídalo rychle majitele. Sídlili zde páni ze Sovince, Kostkové z Postupim, Pernštejnové, páni z Ludanic, také Petr Vok z Rožmberka, který roku 1592 prodal Helfštýn Bruntálským z Vrbna.

Rozsáhlá zřícenina

Díky častým změnám majitelů má hrad slohovou různorodost a v průběhu staletí byl neustále zvětšován. Hlavní úprava na gotickou pevnost proběhla na přelomu 14. a 15. století za Lacka z Kravař. Další významná přestavba, se uskutečnila kolem roku 1474 za Viléma z Pernštejna, kdy byl hrad rozšířen o nová předhradí a mohutné opevnění. Hradby tehdy byly 9 m tlusté, měly 5 bran a 9 bašt. Za pánů z Vrbna proběhla přestavba původního hradu na rozsáhlý pozdně renesanční dvoukřídlý palác.

Po bitvě na Bílé hoře byl Helfštýn evangelíkovi a představiteli stavů Jiřímu z Vrbna konfiskován a připadl kardinálu Františku z Ditrichštejna. Tehdy pozbyl svou sídelní funkci a sloužil jen jako vojenská základna. Pevnost svých hradeb osvědčil za třicetileté války kdy odolal útoku Dánů i Švédů. Ale po skončení třicetileté války bylo jeho opevnění částečně zničeno, brzy však bylo opět obnoveno. V roce 1763 byl hrad definitivně opuštěn. V roce 1817 byla střelbou zbourána část hradu. V polovině 19. století byla na hradě zřícena restaurace a hradní zřícenina se začala postupně opravovat. V roce 1945 se hrad stal majetkem státu.

Centrum uměleckého kovářství

Dnes je rozsáhlý areál obklopen hradbami s věžemi. K vlastnímu hradu vede cesta pěti branami a přes čtyři nádvoří. Ve 4. nádvoří stojí obvodové zdivo jednopatrového dvoukřídlého pozdně renesančního paláce, k němuž přiléhají bývalé parkány upravené jako vyhlídkové terasy. Na jednotlivých nádvořích je řada budov a valů z 18. století.

Na Holštýnu se koná celá řada kulturních představení, nejvýznamnější je Mezinárodní setkání uměleckých kovářů Hefaiston. Snah pořadatelů směřuje k tomu, aby se hrad Helfštýn stal světově uznávaným střediskem uměleckého kovářství.

Tipy na výlet

Podívat se můžete na zříceninu hradu Drahotušezříceninu hradu Puchartželezniční viadukt Jezernicetunel bývalé Ferdinandovy dráhy, pozdně renesanční zvonici v Lipníku nad Bečvou nebo kaple sv. Josefa a kostel sv. Jakuba Většího také v Lipníku nad Bečvou.

Ubytovat se můžete v Lipníku nad Bečvou.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 29. listopad

Dnes má svátek Zina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete