Statistika našeho portálu

  • 98 915 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zřícenina hradu Kavčiny

Turnov

Pozůstatky skalního hradu Kavčiny se nacházejí přibližně půl kilometru jižně od hradu Valdštejna. Nedaleko volně, i když poněkud obtížně, přístupného hradního areálu vede od Valdštejna turistické značení.Historie hraduPředpokládá se, že původně byly Kavčiny založeny jako předsunuté opevnění Valdštejna. První a poslední zmínka o Kavčinách pochází z roku 1440, kdy byly společně s nedalekým Valdštej…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Turnov
Oblast
Severovýchod
Kraj
Liberecký kraj
Okres
Semily
Obec
Turnov
Telefon

Pozůstatky skalního hradu Kavčiny se nacházejí přibližně půl kilometru jižně od hradu Valdštejna. Nedaleko volně, i když poněkud obtížně, přístupného hradního areálu vede od Valdštejna turistické značení.

Historie hradu

Předpokládá se, že původně byly Kavčiny založeny jako předsunuté opevnění Valdštejna. První a poslední zmínka o Kavčinách pochází z roku 1440, kdy byly společně s nedalekým Valdštejnem dobyty zemskou hotovostí. Hrad byl totiž tehdy v držení loupeživé tlupy, která sužovala okolí. Od té doby se v písemných pramenech neobjevuje, a proto odborníci soudí, že od té doby byl pustý.

Podoba hradu

Hrad Kavčiny stával na ostrožně, jíž tvořily tři za sebou jdoucí skalní suky. Jednalo se o hrad dřevěný, jak dokládají zachované draže, a využívající částečně skalního podloží. Dnes jsou zde k rozeznání tři skalní světničky, z nichž jedna, ležící nejníže, má již sesutý strop.

Tipy na výlet

Dobrý tip na výlet je například romantický zámek Hrubá Skála nebo přírodní pískovcový útvar Adamovo lože. Dále můžete navštívit pozůstatky skalního hradu Kozlov nedaleko Turnova. V Turnově najdete také Muzeum Českého ráje, Dlaskův statek nebo třeba chrám Narození Panny Marie.

Ubytovat se můžete v Turnově.

M.K.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 3. prosinec

Dnes má svátek Svatoslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete