Statistika našeho portálu

  • 98 917 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zřícenina hradu Klečkov

Osečnice

Skromné pozůstatky hradu Klečkov, správně nazývaného Nový hrad, se nacházejí přibližně 3 km severovýchodně od obce Skuhrov nad Bělou v meandru říčky Bělá. K volně přístupnému areálu nevede turistické značení, pouze poblíž mezi obcemi Skuhrov a Deštné v Orlických horách.Historie hraduPoprvé je Nový hrad zmiňován roku 1427 jako majetek Půty z Častolovic. Roku 1440 se jej pokusil dobýt Jan Kolda sta…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Osečnice
Oblast
Severovýchod
Kraj
Královéhradecký kraj
Okres
Rychnov nad Kněžnou
Obec
Osečnice
Telefon

Skromné pozůstatky hradu Klečkov, správně nazývaného Nový hrad, se nacházejí přibližně 3 km severovýchodně od obce Skuhrov nad Bělou v meandru říčky Bělá. K volně přístupnému areálu nevede turistické značení, pouze poblíž mezi obcemi Skuhrov a Deštné v Orlických horách.

Historie hradu

Poprvé je Nový hrad zmiňován roku 1427 jako majetek Půty z Častolovic. Roku 1440 se jej pokusil dobýt Jan Kolda starší ze Žampachu, obsadil ovšem pouze předhradí a dále se nedostal. Později je jako majitel uváděn samotný český král Jiří z Poděbrad. V roce 1495, když Nový hrad prodával Jiřího syn Jindřich Minsterberský Vilémovi z Pernštejna, se již uvádí jako pustý. Jméno hradu bylo za staletí zapomenuto, od 18. století se mu nesprávně říká Klečkov.

Podoba hradu

Protáhlý ostroh zčásti určil podobu hradu. Protáhlá pětidílná dispozice dosahuje délky 250 metrů. První předhradí bylo patrně bez zástavby, druhé za skalnatým příkopem obsahovalo minimálně hradbu a bránu. Trojdílné jádro hradu, opět oddělené příkopem s pozůstatky jímky na vodu, zahrnovalo pravděpodobně mohutnou hranolovou věž a palác a bylo částečně obehnáno parkánovou hradbou. Celé jádro pak obíhal ještě příkop a val. Později byla na severovýchodě přistavěna bašta s parkánovitou hradbou, důsledek rozvoje dělostřeleckých zbraní. Strohost stavby a její důsledné opevnění ukazuje na pravděpodobnost, že hrad sloužil především jako vojenský opěrný bod. Dnes jsou zde k vidění pouze sporé střepy zdiva, velmi dobře znatelné jsou příkopy a valy.

Tipy na výlet

Vydat se odsud můžete na rozhlednu Skuhrov nad Bělou, mariánské poutní místo Rokle, prohlédnout si barokní zámek Skalka, raně barokní zámek Rychnov nad Kněžnou nebo Vlastivědné muzeum v Dobrušce.

Ubytovat se můžete v Novém Městě nad Metují.

M.K.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Vánoční jarmark - Doudleby nad Orli…

11.12.2022 - 11.12.2022
Zámek Doudleby nad…

Nenechte si ujít adventní jarmark.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pátek 9. prosinec

Dnes má svátek Vratislav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete