Statistika našeho portálu

  • 96 806 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 200 Míst a památek

Zřícenina hradu Kuglvajt

Brloh

Skromné pozůstatky hradu Kuglvajt jsou k vidění na skalce nad Kremžkým potokem na okraji osady Kuklov. Nejbližší obcí je Brloh, z nějž vede na hrad místní naučná stezka. Areál hradu je volně přístupný.Historie hraduNedlouhá historie Kuglvajtu se v písemných pramenech počíná rokem 1357, kdy byl zmíněn v predikátu mindenského biskupa Dětřicha z Kuglweitu. Dětřich byl v blízkém kontaktu s Karlem IV.…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Brloh
Oblast
Jihozápad
Kraj
Jihočeský kraj
Okres
Český Krumlov
Obec
Brloh
Telefon

Skromné pozůstatky hradu Kuglvajt jsou k vidění na skalce nad Kremžkým potokem na okraji osady Kuklov. Nejbližší obcí je Brloh, z nějž vede na hrad místní naučná stezka. Areál hradu je volně přístupný.

Historie hradu

Nedlouhá historie Kuglvajtu se v písemných pramenech počíná rokem 1357, kdy byl zmíněn v predikátu mindenského biskupa Dětřicha z Kuglweitu. Dětřich byl v blízkém kontaktu s Karlem IV. a když v roce 1367 zemřel připadl hrad králi. Za krále Kuglvajt spravovali purkrabí. Koncem 14. století se strhl boj mezi Jindřichem z Rožmberka a Václavem IV. a hrad byl v roce 1395 dobyt a pobořen. Nakonec se v roce 1405 Jindřich stal majitelem kuglvajtského panství, ovšem s podmínkou, že hrad již neobnoví. Jindřich jej pak připojil k panství svého dalšího hradu Dívčí Kámen.

Dispozice hradu

Dispozice hradu byla dvojdílná. Předhradí bylo pravděpodobně volné, popř. obsazené lehčími stavbami. Hradní jádro, které zaujalo nejvyšší polohu areálu v jeho severozápadní části, tvořila štíhlá věž, čtverhranný objekt (snad brána) a dvouprostorový palác. Dnes jsou zde k spatření malé střepy zdiva věže a hradeb a ve skále vylámaný příkop.

Nedaleko odsud můžete také navštívit zříceninu hradu Kuklov. Po okolním kraji se můžete rozhlédnout z rozhledny Kleť, na kterou vás vyveze lanovka. Jižně od Kleti najdete také hvězdárnu.

Možnost ubytování nabízí obec Křemže.

M.K.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Příměstský in-line kemp s angličtin…

15.08.2022 - 19.08.2022
ZŠ T. G. Masaryka

In- line kemp je veden formou příměstského tábora a nabízí program denně od 8:00 do 16:30. Děti jsou rozděleny do…

Příměstský cyklo kemp 2022 - Český …

15.08.2022 - 19.08.2022
ZŠ T. G. Masaryka

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 24. leden

Dnes má svátek Milena

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete