Statistika našeho portálu

  • 97 916 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Zřícenina hradu Osule - Vitějovice

Vitějovice

Historie hraduHrad byl patrně založen Přemyslem Otakarem II. Po jeho smrti byla stavba zastavena a ještě nedostavěný objekt byl pobořen za povstání Vítkovců v roce 1276. Na počátku 14. století byl v držení pánů z Újezda a snad ještě částečně užíván. Po roce 1317 se stal i s okolím majetkem Bavora II. ze Strakonic. V této době již definitně ztratil na významu a začal být likvidován. Aby vystavěné …

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Vitějovice
Oblast
Jihozápad
Kraj
Jihočeský kraj
Okres
Prachatice
Obec
Vitějovice
Telefon

Fotogalerie k článku

Historie hradu

Hrad byl patrně založen Přemyslem Otakarem II. Po jeho smrti byla stavba zastavena a ještě nedostavěný objekt byl pobořen za povstání Vítkovců v roce 1276. Na počátku 14. století byl v držení pánů z Újezda a snad ještě částečně užíván. Po roce 1317 se stal i s okolím majetkem Bavora II. ze Strakonic. V této době již definitně ztratil na významu a začal být likvidován. Aby vystavěné části hradu nemohly být zneužity, byly tyto likvidační práce ještě zesíleny po získání Vitějovic Rožmberky. Druhý název hradu "Osule" je poprvé doložený roku 1379 a váže se tak k označení v podstatě zříceniny hradu.

Podoba hradu

Hrad měl dvojdílnou dispozici. Čelo severní menší prázdné části zaujala okrouhlá věž. Větší zbylou část tvořilo obdélné nádvoří obklopené ze všech stran palácovými křídly. Severní v sobě obsahovalo vstupní průjezd, v jižním pak byla zakomponována druhá okrouhlá věž.

Areál hradní zříceniny je volně přístupný. Dnes zde najdeme zbytky základů palácových křídel a obou okrouhlých věží. Vše docela hodně zarostlé křovinami.

Po návštěvě zříceniny se můžete vydat do nedalekých Prachatic, kde můžete navštívit celou řadu památek, mimo jiné také dvě muzea - Muzeum české loutky a cirkusu a Muzeum paličkované krajky. Ve městě jistě najdete také ubytování. Nedaleko od města je také rozhledna Libín.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pátek 1. červenec

Dnes má svátek Jaroslava

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete