Statistika našeho portálu

  • 95 235 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 193 Míst a památek

Zřícenina hradu Otaslavice

Otaslavice

Skalnatý ostroh nad Drahanským potokem, na kterém stávaly dva hrady, se nachází v západní části obce Otaslavice nedaleko kostela. Na volně přístupný pahorek vede z centra obce turistické značení.Historie hraduV naší republice vcelku ojedinělé souhradí, které je běžné v některých německých oblastech, bylo důsledkem rozdělení obce na dvě osady a mezi více majitelů. Severněji položený hrad na konci …

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Otaslavice
Oblast
Střední Morava
Kraj
Olomoucký kraj
Okres
Prostějov
Obec
Otaslavice
Telefon

Skalnatý ostroh nad Drahanským potokem, na kterém stávaly dva hrady, se nachází v západní části obce Otaslavice nedaleko kostela. Na volně přístupný pahorek vede z centra obce turistické značení.

Historie hradu

V naší republice vcelku ojedinělé souhradí, které je běžné v některých německých oblastech, bylo důsledkem rozdělení obce na dvě osady a mezi více majitelů. Severněji položený hrad na konci ostrožny bývá nazýván Dolním hradem. Založen byl ve druhé polovině 13. století Mikulášem, Vilémem a Přeškem z Dubicka. Jako další z majitelů se v písemných pramenech uvádějí počátkem 14. století Vojtěch, příbuzný pánů z Medlova a Pernštejna a roku 1337 Ondřej a Soběhrd. Sňatkem s jejich příbuznou Annou získal hrad krátce před rokem 1377 Jan Puška starší z Kunštátu, který zde provedl stavební úpravy, jak dokládá erb nad portálkem věže. Zkázu hradu zapříčinilo buď husitské vojsko, nebo posléze vojsko vévody Albrechta roku 1424. Dolní hrad již nebyl obnoven.

Horní hrad vznikl pravděpodobně před rokem 1330, kdy zde sídlil Mikuláš z Otaslavic se svými syny. Později se jeho pány stali příbuzní pánů z Medlova a Pernštejna. V roce 1492 byl již pustý hrad v držení Hynka Brodeckého, zanikl však s největší pravděpodobností spolu s Dolním hradem.

Podoba hradů

Dolní hrad byl velmi jednoduchý, skládal se z bergfritu, nevelkého paláce v severní části a hradby, vymezující malé nádvoří. Od okolního terénu jej jistil ve skále vysekaný příkop a na východní straně val. Přičinliví obyvatelé obce hradní zdivo rozebrali. Dnes je zde k vidění pouze polovina bergfritu. Horní hrad stával jižněji na obdélném pahorku, odděleném příkopy. Dnes je jeho plocha zastavěna domy, které nedovolují poznat jeho stavení situaci bez detailního průzkumu a zaměření.

Tipy na výlet

V okolí najdete barokní zámek Plumlov, lázně Skalka, pozdně renesanční zámek Hrubčice, novorenesanční zámek Tovačov nebo Muzeum židovské komunity v Tovačově. V Prostějově můžete navštívit Muzeum Prostějovska.

Ubytovat se můžete v Prostějově.

M.K.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

sobota 15. květen

Dnes má svátek Žofie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete