Statistika našeho portálu

  • 102 559 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zřícenina hradu Rabštejn

Oskava

Zříceniny poměrně rozlehlého hradu Rabštejn, nebo-li Havraního kamene, lze nalézt na strmém vrcholku přibližně 2 km severně od obce Bedřichov. Odtud k volně přístupnému hradnímu areálu vede turistické značení.Historie hraduRabštejn byl založen přibližně na přelomu 13. a 14. století, osoba zakladatele není známa. Poprvé se v písemných pramenech objevuje roku 1318, kdy jej olomoucký biskup Konrád p…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Oskava
Oblast
Střední Morava
Kraj
Olomoucký kraj
Okres
Šumperk
Obec
Oskava
Telefon

Zříceniny poměrně rozlehlého hradu Rabštejn, nebo-li Havraního kamene, lze nalézt na strmém vrcholku přibližně 2 km severně od obce Bedřichov. Odtud k volně přístupnému hradnímu areálu vede turistické značení.

Historie hradu

Rabštejn byl založen přibližně na přelomu 13. a 14. století, osoba zakladatele není známa. Poprvé se v písemných pramenech objevuje roku 1318, kdy jej olomoucký biskup Konrád postupuje Janovi Lucemburskému poté, co jej dobyl na stranících odbojného Jindřicha z Lipé. Po smíru Jan Lucemburský Jindřichovi hrad vrátil a roku 1355 jej Pertold z Lipé prodává moravskému markraběti Janu Jindřichovi. Markrabata jej pak často zastavovala. Husité si z Rabštejna učinili svou základnu a sužovali odtud okolí. V roce 1464 se zástavním držitelem hradu stal Jindřich z Jenštejna a byl to pravděpodobně on, kdo se zasloužil o rozšíření hradu o předhradí. Jiří a Čeněk Tunklové z Brníčka z hradu podnikali záškodnické akce proti straníkům Matyáše Korvína, který to nemohl nechat bez odplaty a roku 1483 Rabštejn dobylo jeho vojsko.

Hrad byl jakožto správní sídlo panství obnoven, opuštěn byl až po vybudování tvrze v nedalekých Janovicích po polovině 16. století. Roku 1586 se uvádí jako pustý, stále zde ovšem fungovalo vězení pro hříšníky proti vrchnosti. Za třicetileté války byl Rabštejn nouzově opevněn Švédy, kteří odtud drancovali okolí. Teprve po roce se je podařilo císařským vypudit. Posledním obyvatelem hradu byl hajný, který jej opustil na konci 17. století.

Podoba hradu

Jádro hradu se rozkládalo na třech ostrých skaliscích, mezi nimiž vedla hradba. Na nejvyšším skalisku stávala pravoúhlá věž. Brána byla prolomena v jihozápadní hradbě a bránila ji navíc oblá bašta. Pod skaliskem s věží stávala zalomená budova paláce. Temeno dalšího skaliska, dnes přístupného po žebříku (výhled), sloužilo jako pozorovatelna okolí. Mezi tímto skaliskem a posledním třetím stával další palác. Ve svahu jižně pod jádrem vzniklo v 15. století předhradí. Tvořila jej hradba s třemi baštami (lichoběžníková, hranolová a zaoblená), které byly vybaveny pro postavení děl. Uvnitř předhradí stávala podélná budova při východní hradbě a dva objekty volně v nádvoří. Dnes jsou zde k vidění větší či menší střepy zdí.

Tipy na výlet

V nedalekém Sobotíně se nachází dřevěná kaple sv. Jana Nepomuckého - Kepáčov. U stejné obce najdete také přírodní útvar Ztracené kameny. Zastavit se můžete také na zámku Sobotín, skanzenu v Rapotíně nebo vystoupit na vrch Pecný u Vernířovic. V o něco vzdálenějších Velkých Losinách je k vidění ruční papírna, krásný renesanční zámek a samozřejmě známé termální lázně.

Ubytovat se můžete v Šumperku nebo ve Velkých Losinách.

M.K.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Šumperské Pomněnky 2024 - Šumperk

12.07.2024 - 12.07.2024
Šumperk

17. ročník přehlídky folkové, bluegrassové a country muziky se vzpomínkou na hudebníka a skladatele Milana Žourka.

Farmářský a řemeslný trh 2024 - Moh…

16.07.2024 - 16.07.2024
Náměstí Svobody

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy v Mohelnici.

Farmářský a řemeslný trh 2024 - Moh…

20.08.2024 - 20.08.2024
Náměstí Svobody

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy v Mohelnici.

Farmářský a řemeslný trh 2024 - Moh…

17.09.2024 - 17.09.2024
Náměstí Svobody

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy v Mohelnici.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 25. červen

Dnes má svátek Ivan

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete