Statistika našeho portálu

  • 95 541 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 197 Míst a památek

Zřícenina hradu Rabštejnek

Rabštejnská Lhota

Historie hraduNevelký hrad vznikl pravděpodobně v průběhu první poloviny 14. století. První písemná zmínka je z konce 14. století, kdy se hrad uvádí jako majetek Mikuláše z Rabštejna. V roce 1405 připadl králi jako odúmrť. V roce 1437 ho prodává Jetřich z Orle Hertvíkovi z Ostružna. V roce 1457 připadá opět jako odúmrť králi Ladislavovi. Ten ho daruje Petrovi Kdulincovi z Ostroměře a Vilémovi z D…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Rabštejnská Lhota
Oblast
Severovýchod
Kraj
Pardubický kraj
Okres
Chrudim
Obec
Rabštejnská Lhota
Telefon

Fotogalerie k článku

Historie hradu

Nevelký hrad vznikl pravděpodobně v průběhu první poloviny 14. století. První písemná zmínka je z konce 14. století, kdy se hrad uvádí jako majetek Mikuláše z Rabštejna. V roce 1405 připadl králi jako odúmrť. V roce 1437 ho prodává Jetřich z Orle Hertvíkovi z Ostružna. V roce 1457 připadá opět jako odúmrť králi Ladislavovi. Ten ho daruje Petrovi Kdulincovi z Ostroměře a Vilémovi z Dřele. Po nich ho vlastní rod Šárovců, kteří ho roku 1540 prodávají městu Chrudimi. Zřejmě poté hrad pustne, což se výslovně připomíná roku 1585. V druhé polovině 19. století byla zřícenina hradu romanticky upravena pro Františka Josefa Auersperka.

Dispozice hradu

Dispozice hradu byla dvojdílná. Před hradem se nacházelo obdélné přehradí, opevněné příkopem s valem. Předhradí nevykazuje zjevné stopy zástavby. Jádro oválného půdorysu se díky umístění na skalnaté podloží dělilo do dvou částí. První část tvořil čtverhranný donjon, který zaujal nejvyšší místo. Za ním se pak nacházela úzká stavba, zřejmě z větší části dřevěná. Druhou dolní část tvořila v zadní části z hradu vystupující polookrouhlá věž či bašta dovnitř otevřená. Zbytek obvodu tvořila hradba. V severozápadním prostoru byla v polovině 19. století při romantických úpravách vestavěna dvouprostorová budova s pseudorománskými okny a stěny v interiéru byly pokryty sgrafity.

Arál hradní zříceniny je volně přístupný. Do dnešní doby se dochovaly zbytky věže (donjonu), polookrouhlé bašty a novoromantické přístavby. Na jejích stěnách byla ještě na konci 90. let 20. století patrna sgrafita. Povětrnostní podmínky, náletová vegetace a téměř žádné záchranné práce nadále mění zříceninu hradu ve stále větší ruinu.

Tipy na výlet

Jako cíl výletu si můžete zvolit třeba vodní nádrž Křižanovice nebo o něco jižněji položenou vodní nádrž Seč. Nedaleko Rabštejnské Lhoty najdete přírodní památku Na Skalách. Prohlédnout si můžete také renesanční zámek Slatiňany, na němž se nachází také Hippologické muzeum. V Chrudimi najdete hrad Chrudim nebo Muzeum loutkařských kultur.

Ubytování najdete v Chrudimi.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

pátek 25. červen

Dnes má svátek Ivan

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete