Statistika našeho portálu

  • 94 289 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 186 Míst a památek

Zřícenina hradu Šaumburk

Podhradní Lhota

Střepy zdiva rozlehlého kdysi hradu Šaumburku se nacházejí přibližně 1 km jižně od obce Podhradní Lhota. Z ní, okolo mladšího bratříčka Nového Šaumburku, na starší a volně přístupný Šaumburk vede turistické značení.Historie hraduPočátky hradu máme vcelku věrně zachyceny v písemných pramenech. Roku 1272 získal výměnou zdejší kraj biskup Bruno ze Schauenburgu a ihne…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Podhradní Lhota
Oblast
Střední Morava
Kraj
Zlínský kraj
Okres
Kroměříž
Obec
Podhradní Lhota
Telefon

Střepy zdiva rozlehlého kdysi hradu Šaumburku se nacházejí přibližně 1 km jižně od obce Podhradní Lhota. Z ní, okolo mladšího bratříčka Nového Šaumburku, na starší a volně přístupný Šaumburk vede turistické značení.

Historie hradu

Počátky hradu máme vcelku věrně zachyceny v písemných pramenech. Roku 1272 získal výměnou zdejší kraj biskup Bruno ze Schauenburgu a ihned na vhodném kopci začal stavět hrad jakožto správní centrum okolních držav. V roce 1275 byl již hrad obyvatelný, i když ne ještě zcela dokončený. Jako purkrabí se zde uvádí Mikuláš z Choryně. V období bezvládí po smrti Přemysla Otakara II. a nedlouho poté i Bruna ze Schauenburgu byl hrad v místních potyčkách poškozen, ale nedlouho poté byl opraven. Poslední zmínka o době života hradu pochází z let 1320–1325 v souvislosti s purkrabských úřadem. Nedlouho poté byl hrad pro náročnou údržbu a vysoké náklady na posádku opuštěn.

Dispozice hradu

Rozlehlý hrad byl pravidelného obdélného půdorysu. Není zcela jasné, zda nebyl přepažením hradbou rozdělen do dvoudílné dispozice, jak by se dalo u tak velké rozlohy očekávat. Vstup do hradu, vedený přes velmi výrazný příkop, zajišťovala brána. Podél hradby stávaly palácové objekty, největší na nejchráněnějším místě přesně naproti bráně. V okolí hradu bylo upraveno několik plošin pro případná hospodářská stavení, k jejichž vybudování pravděpodobně v plné míře ani nedošlo. Ani původní záměr podoby hradu nedošel úplného naplnění. Po opuštění hradu byl nedaleko vybudován menší Nový Šaumburk. Ze starého Šaumburku se dochovaly pouze nevýrazné střepy zdiva a pár kamenických prvků.

Tipy na výlet

Za návštěvu stojí nedaleká bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně, rozhledna Hostýn, barokní zámek Bystřice pod Hostýnem, zřícenina hradu Obřany, zámek Dřevohostice, zříceninu hradu Křídlo nebo Muzeum Rusava.

Ubytovat se můžete v Bystřici pod Hostýnem.

M.K.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 28. září

Dnes má svátek Václav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete