Statistika našeho portálu

  • 90 587 Akcí v kalendáři
  • 5 378 Ubytovacích zařízení
  • 24 171 Míst a památek

Zřícenina hradu Sloup

Sloup v Čechách

Skalní hrad Sloup se nachází na osamělém pískovcovém suku ve stejnojmenné obci.Historie hraduNepřístupná pískovcová skála vysoká zhruba 35 m a 100 m dlouhá, skýtala pravděpodobně útočiště již lidem pravěkých kultur. Koncem 13. století protnula zdejší hluboké hvozdy obchodní stezka vedoucí z Lipé do Žitavy. S tím byl vybudován tento skalní hrad, jehož posádka měla za úkol střežit obchodní stezku. …

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Sloup v Čechách
Oblast
Severovýchod
Kraj
Liberecký kraj
Okres
Česká Lípa
Obec
Sloup v Čechách
Telefon

Fotogalerie k článku

Skalní hrad Sloup se nachází na osamělém pískovcovém suku ve stejnojmenné obci.

Historie hradu

Nepřístupná pískovcová skála vysoká zhruba 35 m a 100 m dlouhá, skýtala pravděpodobně útočiště již lidem pravěkých kultur. Koncem 13. století protnula zdejší hluboké hvozdy obchodní stezka vedoucí z Lipé do Žitavy. S tím byl vybudován tento skalní hrad, jehož posádka měla za úkol střežit obchodní stezku. Zanedlouho se dostává do držení Berků z Dubé. Za husitských válek se držitel hradu, český zemen Mikeš Pancíř ze Smojna, podílel spolu s dalšími šlechtici na bojích s Horní Lužicí. V roce 1445 musel hrad opustit. Od roku 1471 spravují panství opět Berkové z Dubé.

V 16. století je hrad opuštěn, tehdejší majitel Adama Berka si postavil pod hradem pohodlný panský dům. V roce 1639 zapálilo švédské vojsko dřevěné stavby na hradě a tím ztratil navždy svoji původní podobu. V roce 1690 zahajuje hrabě Ferdinand Hroznata z Kokořova rozsáhlou přestvbu hradu na velkolepou poustevnu. V pískovcovém bloku byly s velkou přesností vytesány monumentální a přitom malebné prostory. Vznikla prostorná kaple, systém teras, východní dvůr s kostelní věží a další. Většina prací byla dokončena do konce 17. století. Za dobu trvání poustevny (1690-1785) se zde vystřídalo na 6 poustevníků. Nejznámější z poustevníků byl Samuel, který vybrušoval ručně skleněné čočky. V roce 1829 byla upravená poustevna do podoby romantického výletního místa zpřístupněna veřejnosti.

Co zde dnes najdeme:

Černou kuchyni poustevníků s cihlovým komínem nad ohništěm. Jižní terasu s výklenky, ve kterých se nacházela zastavení křížové cesty. Středověké vězení ve tvaru džbánu, původně sýpka či vodní nádrž. Kapli z konce 17. století se západní kruchtou a věží (lucernou), která se klene nad kaplí. Umělé jeskyně tzv. grotty, které byly v minulosti bohatě zdobené soškami poustevníků. Rytířské schody, které byly kdysi jedinou přístupovou cestou na hrad. Jednu z nejzajímavějších poustevníckých komnat, která měla dřevěné obložení a barevnou úpravu. Špalety okna zde zdobí reliéfy (lev, mříž, lvice, žába) v sousední místnosti jsou pak pozůstatky kalvárie. A samozřejmě další skalní místnosti.

Hradní areál Sloup je přístupný v sezoně.

Tipy na výlet

Vydat se můžete do romantického skalnatého údolí nedaleko Svojkova. Navštívit můžete také zámek Sloup nebo lesní divadlo. Poblíž se nachází i zřícenina hradu Svojkov.

Ubytování najdete v České Lípě.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Představení mima Radima Vizváry - Č…

24.10.2019 - 24.10.2019
Česká Lípa

V České Lípě se představí mim, autor, režisér, choreograf a pedagog Radim Vizváry. Jeho projekt Sólo sahá od klasické…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 21. říjen

Dnes má svátek Brigita

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete