Statistika našeho portálu

  • 86 056 Akcí v kalendáři
  • 5 370 Ubytovacích zařízení
  • 24 153 Míst a památek

Zřícenina hradu Starý Světlov

Podhradí

Skromné zříceniny hradu Starý Světlov se nacházejí 2 km severně od Pozlovic, z nichž k volně přístupnému hradu turistické značení.Historie hraduPrvní zmínka o hradu pochází z roku 1360, kdy byl majetkem Alberta ze Šternberka. V roce 1412 jej převzal Jaroslav ze Šternberka, který roku 1420 padl v bitvě na Vyšehradě. Dva roky poté český král Zikmund Lucemburský postoupil Světl…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Podhradí
Oblast
Střední Morava
Kraj
Zlínský kraj
Okres
Zlín
Obec
Podhradí
Telefon

Fotogalerie k článku

Skromné zříceniny hradu Starý Světlov se nacházejí 2 km severně od Pozlovic, z nichž k volně přístupnému hradu turistické značení.

Historie hradu

První zmínka o hradu pochází z roku 1360, kdy byl majetkem Alberta ze Šternberka. V roce 1412 jej převzal Jaroslav ze Šternberka, který roku 1420 padl v bitvě na Vyšehradě. Dva roky poté český král Zikmund Lucemburský postoupil Světlov své manželce Barboře Celské. Úřadem purkrabího na hradě byl pověřen Pankrác ze Svatého Mikuláše, který však odtud v době pohusitské vyjížděl loupit do okolí. Moravští stavové proto hrad roku 1449 vykoupili a postoupili čtyřem šlechticům, kteří se poté mezi sebou často přeli. Těchto neshod využil Matouš ze Šternberka a hradu se zmocnil. Hrad, poškozený v česko-uherských válkách, byl opuštěn až po výstavbě Nového Světlova nad Bojkovicemi a jako pustý se uvádí roku 1517.

Dispozice hradu

Nepříliš příkrý vrchol by hrad příliš neochránil, a proto byl vybudován okolo celého hradu velmi hluboký příkop s mohutným valem. Malá plošina jihozápadně od hradu sloužila jako předhradí, zastavěné pouze dřevohlinitými konstrukcemi. Hrad byl ze tří čtvrtin obehnán parkánovou hradbou, parkánem a věžovitou bránou též vedl přístup do hradu. Hradní jádro bylo vymezeno další přibližně kruhovou hradbou, několikrát zalomenou. K ní se na severovýchodní straně přimykal palác. Hradby i palác dnes připomínají jen velmi malé a nevýrazné střepy zdiva.

Tipy na výlet

Vydat se můžete na poutní místo Malenisko, které najdete u Provodova. Podívat se můžete také na zříceninu hradu Engelsberg a do Městského muzea Slavičín. V Luhačovicích se nachází Muzeum Luhačovického Zálesí, Luhačovickou přehradu a známé lázně Luhačovice. Nezapomeňte na barokní zámek Vizovice a rozhlednu Doubrava u Vizovic.

Ubytovat se můžete v Luhačovicích.

M.K.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Bundy zelený - Zádveřice-Raková

27.01.2019 - 10.08.2019
v přírodním areálu…

Již druhý ročník country festivalu.

Valentýn ve Zlatém Jablku - Zlín

16.02.2019 - 16.02.2019
OZC Zlaté Jablko

Na Valentýnský program se mohou těšit návštěvníci obchodního centra Zlaté jablko ve Zlíně v sobotu 16. února od 10 do…

Lešetínský fašank - Zlín

16.02.2019 - 16.02.2019
Hospůdka U Kovárny…

Zveme vás na tradiční masopustní veselici v centru Zlína s vystoupením hudebních a folklorních souborů, průvodem masek,…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete