Statistika našeho portálu

  • 96 802 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 200 Míst a památek

Zřícenina hradu Střílky

Střílky

Nepatrné pozůstatky hradu Střílky se nacházejí přibližně 1 km jihovýchodně od stejnojmenné obce. Na volně přístupný hrad z ní vede turistické značení.Historie hraduHrad byl založen v polovině 13. století Smilem ze Zbraslavi, jenž působil v diplomatických službách Přemysla Otakara II. i jako kastelán na Přerově a Brumově. Poprvé se po Střílkách píše roku 1258. V roce 1321 Jan Lucemburský Střílky z…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Střílky
Oblast
Střední Morava
Kraj
Zlínský kraj
Okres
Kroměříž
Obec
Střílky
Telefon

Fotogalerie k článku

Nepatrné pozůstatky hradu Střílky se nacházejí přibližně 1 km jihovýchodně od stejnojmenné obce. Na volně přístupný hrad z ní vede turistické značení.

Historie hradu

Hrad byl založen v polovině 13. století Smilem ze Zbraslavi, jenž působil v diplomatických službách Přemysla Otakara II. i jako kastelán na Přerově a Brumově. Poprvé se po Střílkách píše roku 1258. V roce 1321 Jan Lucemburský Střílky zastavil Jindřichovi Železnému z Lipé, stejnojmennému synovi slavnějšího otce a moravského hejtmana. V polovině téhož století hrad společně s nedalekým Cimburkem získal moravský markrabě Jan Jindřich a později jeho syn Jošt, který jej roku 1406 zastavil Vznatovi Hechtovi z Rosic. V roce 1460 hrad zdědili páni z Lichtenburka a vzhledem k častým válečným nepokojům v kraji (česko-uherské války), jej dodatečně ještě více opevnili vystavěním předsunutého opevnění. V roce 1481 koupili Střílky vladykové z Ojnic, ale poté, co roku 1511 získali Bučovice, nechali hrad opuštěný. K roku 1542 se již uvádí jako pustý.

Podoba hradu

Podlouhlé hradní jádro obsahovalo vstupní bránu, čelem k přicházejícím štítovou zeď s přilehlým bergfritem a na nejchráněnějším místě palác. Před štítovou zdí stávala další hradba tvořící parkán a před ním nezastavěné předhradí bez oddělení příkopem. Před tímto hradním komplexem stávalo ještě jedno nezastavěné předhradí, oddělené taktéž příkopem. Vzhledem k tomu, že vrchol pahorku před hradem byl vyšší než staveniště hradu, přikročili Lichtenburkové ve 2. polovině 15. století k rozšíření opevnění a vystavěli na něm příkopy a valy opevněnou věžovitou stavbu neznámého půdorysu. Zabránili tak přímému odstřelování hradu nově využívanými obléhacími děly.

Dnes je zde k vidění střepy zdiva bergfritu, základy části paláce (nádvorní stěnu, ještě v roce 1968 dochovanou do výše druhého patra a dlouhou 10 metrů, zničili při těžbě lesní dělníci) a samozřejmě příkopy.

Tipy na výlet

V nedalekých Bučovicích můžete obdivovat kromě zámku také židovský hřbitov nebo Městské muzeum. Vypravit se můžete na rozhlednu Bukovanský mlýn, zámek Kyjov, zámek Koryčany, hrad Cimburk, barokní zámek Cetechovice, Vlastivědné muzeum Kyjov nebo barokní zámek Milotice.

Ubytování najdete v Bučovicích.

M.K.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Hypnotizér v Kroměříži - Kroměříž

25.05.2022 - 25.05.2022
Milíčovo náměstí 488…

Přijďte se uvolnit a prožít si něco velice výjimečného na interaktivní přednášku, kterou pořádá Kino Nadsklepí Kroměříž.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 22. leden

Dnes má svátek Slavomír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete