Statistika našeho portálu

  • 87 167 Akcí v kalendáři
  • 5 374 Ubytovacích zařízení
  • 24 158 Míst a památek

Zřícenina hradu Tolštejn

Jiřetín pod Jedlovou

Zřícenina hradu Tolštejna se nachází 1,5 km od obce Jiřetín pod Jedlovou, v okrese Děčín, v Ústeckém kraji. Kdybychom chtěli jít po stopách jeho názvu přišli bychom na to, že vznikl z původního německého Dohlensteinu, tedy Kavčího hradu.Historie hraduProč se mu tak začalo říkat, o tom prameny mlčí. Sdílnější ovšem jsou když se chceme dozvědět něco o jeho počátcích. První písemné zmínky jsou z rok…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Jiřetín pod Jedlovou
Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Děčín
Obec
Jiřetín pod Jedlovou
Telefon

Fotogalerie k článku

Zřícenina hradu Tolštejna se nachází 1,5 km od obce Jiřetín pod Jedlovou, v okrese Děčín, v Ústeckém kraji. Kdybychom chtěli jít po stopách jeho názvu přišli bychom na to, že vznikl z původního německého Dohlensteinu, tedy Kavčího hradu.

Historie hradu

Proč se mu tak začalo říkat, o tom prameny mlčí. Sdílnější ovšem jsou když se chceme dozvědět něco o jeho počátcích. První písemné zmínky jsou z roku 1337. Ovšem hrad zde stál již dříve, zřejmě na konci 13. století, a za jeho stavbou stál místní mocný šlechtický rod Vartenberků.

Postavit v těchto místech hrad nebyl vůbec špatný nápad. Když se na to podíváme optikou doby, tedy 13. stoletím, byla to dokonce nutnost. Vartenberkové potřebovali základnu a opěrný bod svých držav, které bohužel pro ně ležely v pohraniční oblasti, kde boje mezi Němci a Čechy byly takřka na denním pořádku. Pod hradem se také vinula důležitá obchodní stezka z Čech do Lužice.

Majitelem Tolštejna byl roku 1337 právě Vaněk z Vartenberka jenž je nucen odrážet další výpad hornolužických měst. Nutno podotknout, že i česká strana nezůstávala pozadu a loupeživé výpady do Žitavska byly velmi časté. Vartenberkové drželi Tolštejn do 15. století, na jehož počátku se novým pánem stal Hynek Berka z Dubé, nejvyšší pražský purkrabí. Hrad se stal důležitým činitelem za husitských bouří. Tolštejn totiž sloužil jako zvědný hrad, podávající varování o husitském tažení do Lužice a Slezska. V pozdějším průběhu husitských válek však Vartenberkové a Berkové uzavřeli s husity smír, a tak hrad několikrát hostil jejich posádku.

Tolštejn a jeho hradby si neoddychl ani v boji o moc mezi Jiřím z Poděbrad a vzpurnou šlechtou. V roce 1463 Jiří z Poděbrad hrad dobyl, pak jej ovšem získali zpět Vartemberkové, za nichž byl hrad obsazen Lužičany. Zklidnění přinesl až rok 1485. Tehdy se novými majiteli stali Šlejnicové. Hrad přestavěli a celý kraj čekal hospodářský rozmach. Renesance ukončila sídelní roli Tolštejna a o to více byly posíleny jeho pevnostní prvky.

Poslední zápis do historie učinil Tolštejn za třicetileté války. Roku 1642 byl hrad obsazen rakouským vojskem. Švédský generál Wrangel následně Tolštejn dobyl a nechal zapálit. Hrad již nebyl obnoven a chátral. Místní si sem chodili pro stavební materiál a zkázu dokonali dobrodruzi hledající poklady. Tolštejn zachránil romantismus 19. století a s ním spojený zájem o turistiku. Roku 1865 zde obchodník Johann Josef Münzberg zřídil malé občerstvení a následně vystavěl hostinec. To přispělo k oblíbenosti hradu jako výletního místa.

Podoba hradu

Do hradu se vstupovalo branou na východní straně hradiště. Od ní se rozvíjelo hrazení zapojující do obrany objektu věže, bašty i boční stěny budov. Kruh hradeb svíral a bránil jádro hradu, Jádro tvořily palác, hospodářské budovy, obydlí hradní posádky, konírny, skladiště a spižírny. Z objektu vnitřního hradu se zachovalo málo. Více zůstaly zachované hradby a bašty. Na severní straně se dochovalo tzv. šlejnicová bašta s erbem, v severozápadním cípu okrouhlá věž nazývaná hladomorna. Hradní zříceniny jsou volně přístupné.

Tolštejnské panství

Zřícenina hradu Tolštejna, je sídlem Tolštejnského panství, které se stará o kulturní aktivity v okolí. Je zde vyhlídka s kruhovým výhledem do kraje.

Otvírací doba: pondělí až čtvrtek: 10–17 hod., pátek 10–21 hod., sobota a neděle 9–21 hod. V areálu Tolštejna se každoročně v červnu pořádají Tolštejnské slavnosti.

Kontakty

Restaurace a ubytování, Informační středisko
E-mail info@restaurace-tolstejn.cz
Telefon 774 742 069

Tipy na výlet

Tolštejn je oblíbeným výletním místem s vyhlídkou a restaurací dodnes. Ze zbytků jeho hradeb lze spatřit rozhledny Dymník a Jedlovou, vrchol Luž města Jiřetín pod Jedlovou, Dolní Podluží a Varnsdorf.

Navštívit můžete také zříceniny hradu Milštejn, akvadukt v Dolní Chřibské, kapli sv. Kříže na Křížové hoře.

Ubytovat se můžete v Jiřetíně pod Jedlovou.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Soutěsky v Hřensku

30.03.2019 - 04.11.2019
Hřensko

Poslední březnový víkend vstoupí soutěsky v Hřensku do své další sezony.

Velikonoce na státním zámku v Beneš…

13.04.2019 - 28.04.2019
Benešov nad Ploučnicí

O víkendech se mohou návštěvníci těšit na velikonočně vyzdobený zámek.

Čarodějnice - Zámek Děčín

27.04.2019 - 27.04.2019
Zámek Děčín

Čarodějnická maturita. 5:00-17:00 hodin jižní zahrady | Čarodějnice, strašidla a bubáci mají pro děti připraveno plno…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Soutěž s Atlasem Česka

Pozor, právě probíhá soutěž, ve které můžete vyhrát nejnovější album Tomáše Kluse - SpOlu.

Více na stránce Soutěž.

Kategorie

středa 24. duben

Dnes má svátek Jiří

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete