Statistika našeho portálu

  • 102 672 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Svatomartinské akce 2015

Jsme si takřka jisti, že naši čtenáři si stejně jako my v redakci neumějí blížící se svátek sv. Martina představit bez sklenky výjimečně kvalitního vína a pořádné porce křupavé husičky. Proto bychom Vás v dnešní pozvánce rádi informovali o různorodých akcích spojených s koštováním svatomartinských vín, které se za poslední léta staly doslova celonárodním fenoménem.

Jsme si takřka jisti, že naši čtenáři si stejně jako my v redakci neumějí blížící se svátek sv. Martina představit bez sklenky výjimečně kvalitního vína a pořádné porce křupavé husičky. Proto bychom Vás v dnešní pozvánce rádi informovali o různorodých akcích spojených s koštováním svatomartinských vín, které se za poslední léta staly doslova celonárodním fenoménem. 

Praha

Zapomínat bychom neměli ani na oblíbený "Královský košt", který se již tradičně koná v kongresovém sále Clarion v Congress hotelu a láká na pultovou degustaci 300 nejlepších českých a moravských vín. Pro informaci ještě připomínáme, že akce se koná pod záštitou Vinařského fondu České republiky. Vhodnou informací v době hodování a ochutnávek svatomartinského vína je "Co dělat, abyste vy i vaše děti jedli dobře a zdravě", podávanou atraktivní formou přednášky a promítání podkladových dokumentárních snímků. Vynikající příležitostí k ochutnávce toho nejlepšího vína z letošní úrody bude "Vítání mladých Svatomartinských vín na Vltavě", započínající jak jinak než 11. listopadu. Na palubě lodí budete moci snoubit ojedinělou chuť nového vína s neopakovatelným výhledem na panorama našeho hlavního města. Za pozornost jistě stojí i "Ochutnávka Svatomartinského vína ve vinotéce U Soudku v Praze", která nabídne kompletní sadu svatomartinských a mladých vín z pěti moravských vinařství. Mezi tradiční akce patří "Svatomartinské víno v Botanické zahradě v Troji", které zve na slavnostní otevírání svatomartinského vína na vinici sv. Kláry. Pro všechny nedočkavce upozorňujeme, že akce se koná od 11 hodin.

Středočeský kraj

Poetickou atmosféru spojenou s nostalgickou dávkou romantiky pak nabídne i "Slavnost Svatomartinského vína na Karlštejně", která láká na lahodné víno, skvěle vyladěnou cimbálovou muziku či poutavou odbornou přednášku. Originální autorské výrobky regionálních i přespolních tvůrců, tu nejlepší nabídku svatomartinských vín ze středních Čech i Moravy, šperky, dekorace či módní doplňky - to vše a ještě mnoho dalšího můžete očekávat od "III. Českobrodského Fler jarmarku", konajícího se první listopadovou sobotu. V polovině listopadu si pak můžete přijít ochutnat letošního úrodu svatomartinského vína, křupavou husičku či lahodné pochoutky z různorodě vykrmených čuníků na "farmářské vepřové hody v Hořovicích", které svým vystoupením okoření i nefalšovaná dechová hudba. Zveme Vás též na ochutnávku "Svatomartinských vín v Mladé Boleslavi", která láká na vynikající víno, svatomartinské speciality či slavnostní přípitek v 11 hodin, 11 minut. Se speciální nabídkou se všem milcům vína připomíná Kutná Hora, zvoucí na letošní ročník "Svatomartinských hodů v Jezuitské koleji GASK".

Jihočeský kraj

V jednom z nejkrásnějších měst naší země si svátek vína a jeho patrona můžete užít v rámci "Svatomartinské veselice v Českém Krumlově". V pondělí 11. listopadu v 11 hodina a 11 minut si na zdejším náměstí Svornosti společně připijete slavnostními Svatomartinským vínem a jistě nepohrdnete ani báječně propečenou martinskou husou. Pokud budete o nadcházejících svatomartinských slavnostech hojně popíjet letošní víno, jistě se nevyhnete minimálně drobným problémům s rovnováhou. Chcete-li si ověřit svou stabilitu a zároveň se pokochat báječným výhledem, vydejte se spolu s námi na "Cestu korunami stromů v Lipně", které obsahuje 18 originálních zastavení. Spolek Civis novus se ve spolupráci s městem Jindřichův Hradec a zdejšími podnikateli rozhodl oživit zajímavou akci "Svatomartinské hodování v Jindřichově Hradci", která láká všechny zájemce o podzimní víno na náměstí Míru. V neděli 15. listopadu pak svatomartinskými radovánkami ožije i písecký Kamenný most a jeho nejbližší okolí, neboť se zde odehraje tradiční "Písecká Martinská neděle".

Plzeňský kraj

Při pozvánce na další slavnostní akci spojenou s blížícím se svátkem sv. Martina se nám všem v redakci sbíhají sliny na vybrané pochoutky podávané v rámci "Vepřových hodů ve Staňkově", konajících se v pátek 20. listopadu. Těšit se můžete nejen na dobré víno, ale zvláště pak na libovou tlačenku, klobásy, jelítka, ovar či jitrnice. To nejlepší z letošní vinné úrody si pro návštěvníky připravili i organizátoři "Oslavy narozenin v Nákupním centru Borská Pole v Plzni", kteří zvou na kompletní zábavní odpoledne pro celou rodinu.... Jako každý rok i letos se můžete těšit na návštěvu svatého Martina na bílém koni na malebném zámku Zbirohu, kde se uskuteční "Svatomartinské posvícení na zámku Zbiroh", lákající mladé i starší návštěvníky na bohatý program a vybrané pochoutky.

Karlovarský kraj

V západních Čechách si na dobrém letošním svatomartinském vínu můžete pochutnat například při "Oslavách Hornického domu v Sokolově", které nabízejí bohatý kulturní program pro děti i dospělé či lahodné občerstvení pro všechny účastníky. O blížící se středě si budete moci v rámci "Svatomartinské slavnosti v Karlových Varech" řádně užít při světelném průvodu, do kterého se můžete zapojit s lampionem i bez něj. Jako bonus si pořadatelé letošního ročníku připravili ukázku historického šermu či barevnou ohňovou show.

Ústecký kraj

Zavítáte - li v první polovině listopadu do Ústeckého kraje, budete možná překvapeni rozsáhlostí nabídky zdejších svatomartinských vín. Jednou z nejlepších možností jak se o kvalitě letošní úrody přesvědčit je účast na "Žehnání svatomartinským a mladým vínům v Litoměřicích", které jsou již tradičně spojeny i s nezbytnou ochutnávkou. V rámci svatomartinského menu si můžete pochutnat na husím kaldonu, pečené huse či variaci knedlíků se zelím. Zvláštní stánek s prodejem letošního svatomartinského vína plánují pořadatelé umístit i v rámci "Podvečerní prohlídky v ZOO Děčín", která láká k návštěvě malé i velké a kvůli velkému zájmu je třeba předcházejícího telefonického objednání. Velké množství účastníků jistě i letos přivítá "Slavnostní degustace svatomartinských vín v Ústí nad Labem", která je součástí celorepublikové kampaně se zaměřením na propagaci českých a moravských svatomartinských vín.

Liberecký kraj

I v severních Čechách se můžete přenést na úrodnou oblast malebné jižní Moravy a to prostřednictvím "Slavností moravského vína v Jablonci nad Nisou", které nabídnou ochutnávku desítek letošních vzorků a potěší i autentickou cimbálovou hudbou, prodejem regionálních potravin, kreativními dílničkami pro nejmenší či soutěží o hodnotné ceny. Všechny Martiny ale i jejich veselé kamarády a kamarádky zveme na další ročník "Svatomartinského jarmarku a krůtích hodů v Brništi", které se nachází nedaleko České Lípy. Těšit se můžete na typické speciality i rozmanitý jarmark. To nejlepší české i moravské svatomartinské víno se bude podávat při "Narozeninách Géčka klubu v Liberci", které se všem zájemcům představí letos již poosmé.

Královehradecký kraj

Tak jako i v dalších krajích naší země, tak i v Královehradeckém kraji si můžete vychutnat ta nejlepší česká a moravská vína , která se všem zájemcům představí v Hradci Králové na soutěží o "Krále vín České republiky". Těšit se můžete na lahodná vína, ochutnávku fermentovaných salámů či nabídku lahodných sýrů Gran Moravia. Nadcházející středu můžete vyrazit i na tradiční "Martinské trhy v Náchodě", které se stejně jako každý rok konají na Masarykově náměstí v Náchodě. Děti i jejich rodiče si jistě rádi vychutnají "Příjezd Martina na bílém koni", konající se na Bílé věži v Hradci Králové. Jedná se o pestrou přehlídku kulturních akcí, symbolizující klíčové události spojené s východočeskou metropolí. Zároveň bychom Vás rádi pozvali na tradiční předvánoční jarmark lidových řemesel "Martinské trhy v Hradci Králové".

Kraj Vysočina

Všichni praví gastronomičtí milovníci si mohou užít luxusní "Rok hojnosti v Bystřici nad Pernštejnem", představující ochutnávku tradičních i méně známých pokrmů z celé této oblasti. Po celý víkend si užívejte řady degustačních menu, hraběcích hostin, dýňových specialit či ochutnávek svatomartinského vína. Ve středu 11. listopadu si nenechte ujít "Slavnostní příjezd sv. Martina do Jihlavy", který bude doprovázen výjimečnou nadílkou dobrého pití, kvalitního jídla a bohatého kulturního programu. Malé i velké zveme pak na "Svatomartinský lampionový průvod do Havlíčkova Brodu". Ve středu 11. listopadu v 11 hodin a 11 minut zveme na ochutnávku "Svatomartinských vín v Jihlavě", lákající na chutné víno i lahodnou husičku. Těšit se můžete i na "Svatomartinské slavnosti v Třebíči", kam možná zavítá i sv. Martin.

Jihomoravský kraj

A dostáváme se na Moravu, místo vínu a vinařům zaslíbené. V Jihomoravském kraji se můžete zúčastnit například "Svatomartinského gastrofestu v Blansku", který je moderním festivalem o víně a gastronomii obecně. Jako bonus k dobrému jídlu a pití nabízíme i humorné vystoupení Ivana Mládka. Zapomenout bychom neměli ani na "Světový duel vín", který se koná letos již pošesté v malebné obci Hustopeče. Přináší exkluzivní vína z celého světa, která se před zraky návštěvníků a jejich chuťovými pohárky střetávají nekompromisních duelech. Spolu s Bystrckým centrem volného času Bystrouška bychom Vás v blížícím se předvánočním čase rádi pozvali na oblíbenou "Martinskou slavnost", která zahrnuje společné zpívání, příjezd sv. Martina na bílém koni či divadelní vystoupení místního souboru. Z nepřeberného množství akcí spojených s blížícím se svátkem sv. Martina bychom Vás rádi pozvali například na "Svatomartinskou husu a mladá vína s Moravskou bankou vín v Brně", kde můžete ochutnat i křupavou husičku. Nakoupit některých z vánočních dárků pak můžete při "Vinohradských trzích v Brně". Originální příležitostí k poznání autentické atmosféry vinařské oblasti jižní Moravy budou "Mladá vína v Moravské Nové Vsi", která otevřou na dvě desítky vinných sklepů. Velkou popularitu si pak získá i "Putování za mladým vínem", uskutečnivší se v Bořeticích. K ochutnávce dobrého vína patří i znalost jeho historie, kterou můžete poznat při "Odborné přednášce na téma - Odrůdy révy vinné", která se uskuteční v Brně. Pro celou rodinu pak pořádají organizátoři "Martinskou slavnost v Brně Lesné". K ochutnávce dobrého vína přispěje i "Košt Svatomartinských a mladých vín na Mojmírově náměstí v Brně". V Hodoníně si pak nenechte ujít "Košt Svatomartinského vína a Martinské husy"

Olomoucký kraj

V oblasti Hanácka se letos nekoná tolik vynikajících akcí spojených se svátkem sv. Martina jako na jižní Moravě, ale přesto bychom Vás rádi pozvali alespoň na "Svatomartinskou Olomouc", která nabídne ochutnávku a prodej Svatomartinských vín, posezení ve vinném šenku U zlatého beránka či prodej holandských sýrů.

 Zlínský kraj

V málokterém kraji naší země si můžete vychutnat tak kvalitní víno jako je tomu ve Zlínském kraji. Zvláštní chuťové variace si užijete především v období začínající vinné sezóny, kterou ohlašuje svým příjezdem sv. Martin. Mezi nejoblíbenější akce patří "Příjezd sv. Martina do Uherského Hradiště a následný křest Svatomartinských vín". Jako každý rok si užijete svěcení vína panem farářem, slavnostní přípitek či neformální degustaci. S nabídkou romantického víkendu přichází pak obec Buchlovice, nabízející "Víkend se zvěřinovými hody a cimbálem". Jeho organizátoři slibuji nevšední gastronomický zážitek, spojený s ochutnávkou těch nejlepších svatomartinských vín. Příští středu pak zveme i na "Košt svatomartinských vín v kavárně a vinotéce Balkánexpress ve Zlíně". Na hradě v Malenovicích si můžete přijít vychutnat svatomartinské víno na letošní "Zlínské slavnosti vína".

Moravskoslezský kraj

Mezi nejpopulárnější akce na severní Moravě patří každoročně "Svatomartinské vína na hradě Starý Jičín". Během listopadového víkendu se můžete těšit na ochutnávku letošních vín, prodej zabijačkových specialit či bohatý kulturní program. Ochutnat to nejlepší z letošní produkce svatomartinského vína můžete i v rámci "Novojičínského jarmarku", konaného od 12. do 13. listopadu. Již tradiční akcí pro obyvatele Klimkovic nedaleko Ostravy jsou "Slavnosti vína na nádvoří klimkovického zámku", kam si můžete přijít pochutnat na kačence se zelím a dalších svatomartinských specialitách.
Zajímavé akce v okolí

Auto-moto-Farmářské a bleší trhy Tu…

20.07.2024 - 20.07.2024
Stružinec, Tuhaň, 51251

Všechny zveme na sobotu 20. července 2024 do obce Tuhaň u Semil, na tradiční auto-moto, farmářské a bleší trhy.

Festival pouličního divadla Za dveř…

10.07.2024 - 16.07.2024
Mariánské náměstí

Druhý červencový týden patří v Praze již tradičně pouličnímu divadlu. 16. ročník pražského festivalu pouličního divadla…

Langoš 6krát jinak ve Vinohradském …

10.07.2024 - 16.07.2024
Vinohradský Parlament

Kdo by neznal langoše. Smažené bramborové placky, které se díky své univerzálnosti dají připravit na nekonečno způsobů.…

Masters of Rock 2024 - Vizovice

11.07.2024 - 14.07.2024
Vizovice

K 20. výročí festivalu nadělujeme nejen dosud nejsilnější sestavu kapel v jeho dosavadní historii, ale také mnoho…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 14. červenec

Dnes má svátek Karolína

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete