Statistika našeho portálu

  • 101 439 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Tipy na víkend 1.-2. prosince 2018

Blíží se první adventní víkend a s ním řada vánočně laděných akcí, ze kterých pro vás vybíráme naše tipy na víkend. Vyrazit můžete na slavnostní rozsvěcení vánočních stromečků, adventní trhy, koncerty nebo mimořádné adventní prohlídky na hradech a zámcích.

Fotogalerie k článku

Blíží se první adventní víkend a s ním řada vánočně laděných akcí, ze kterých pro vás vybíráme naše tipy na víkend. Vyrazit můžete na slavnostní rozsvěcení vánočních stromečků, adventní trhy, koncerty nebo mimořádné adventní prohlídky na hradech a zámcích.

Praha

Tento víkend se slavnostně otevřou tradiční adventní trhy na Staroměstském náměstí. Krásný zážitek a vánoční nálada na vás čeká také na hodinové adventní plavbě moderní prosklenou lodí centrem historické Prahy. Muzeum hlavního města Prahy pořádá v sobotu v hlavní budově muzea MuzeuM Market, akci, kde si můžete vyrobit své vlastní vánoční ozdoby nebo si je zakoupit, ale také nebude chybět divadlo.

Centrem mikulášských jízd se o víkendu stane nádraží Praha-Smíchov, odkud vyrazí parní lokomotiva Šlechtična na mikulášskou jízdu směr Beroun. 

Středočeský kraj

Také na sobotu je připraven tradiční adventní jarmark v GASK v Kutné Hoře. Děti čekají pohádky a mikulášský průvod, dospělí mohou nakupovat dárky a řemeslné výrobky. Nechte se unést klidnou předvánoční atmosférou na zámku Dobříš a přijďte si s průvodci připomenout dávné a možná již zapomenuté zvyky vánoční. Na zámku Dobříš jsou pro vás připraveny adventní prohlídky.

Poutní mše svatá ke slavnosti Nanebevzetí Panny Marie se koná v neděli na hradě Karlštejn. Zde také můžete nasát slavnostní předvánoční atmosféru. Pokud se v neděli vydáte do Muzea lidových staveb v Kouřimi, můžete se těšit na Mikuláše s čertem, andělem, Ruprechtem a smrtkou, ale i na obchůzky Barborek a Ambrože, lidovou hru "Komedie o sv. panně mučedlnici Barboře", dílny na pečení figurálního perníku, jarmark, a mnoho dalšího.

Jihočeský kraj

Museum Fotoateliér Seidel nabídne o víkendu adventní fotografování, které můžete využít například na originální novoročenku. Adventně laděná hudba od starých mistrů až po současné autory v podání komorních těles a sólistů zazní v kostele sv. Anny na Libínském Sedle. akci pořádá ZUŠ Prachatice. Na adventní koncert vás zveme také do Zlaté Koruny, kde v podání Ensemble Barokní Koruna zazní  roráty Michaela Pospíšila, skladby J. S. Bacha, G. F. Händla.

Karlovarský kraj

Tradiční mikulášské jízdy na Hartenberg se můžete zúčastnit tuto sobotu. Děti se můžou těšit na čerty a Mikuláše, ale také na 2 km dlouhou procházku lesem. 

Ústecký kraj

Vydejte se na hrad Grabštejn u Hrádku nad Nisou, kde vás čekají prohlídky s kostýmovanými průvodci, díky nimž si můžete připomenout vánoční zvyky a obyčeje, prohlédnout vyzdobené interiéry a načerpat adventní atmosféru. V Krištofově Údolí si můžete prohlédnout Jírův betlém, tedy rozměrný (16 m na délku) betlém vytvořený akademickým malířem Josefem Jírou. 

PARDUBIcký kraj

Také v tomto kraji můžete oslavit Mikuláše mikulášskou jízdou historickým parním vlakem, která vyjede z Letohradu. Xindl X oslaví 10 let na scéně velkým turné a první adventní sobotu seznámí pardubické fanoušky se svými SEXY EXITY. Zveme vás také na hrad Svojanov, kde adventní čas oživí adventní prohlídky.

Královéhradecký kraj

Adventní čas můžete zahájit také návštěvou tradičního řemeslnického jarmarku s vánočním zbožím tentokrát v malebných historických prostorách kláštera ve Vrchlabí. Čerti a čertice ze starohradských pohádek se na vás těší o víkendu na hradu a zámku Staré Hrady. S opravdovým čertem, čerticí nebo veselou princeznou můžete navštívit starohradské peklo v Zámeckém pohádkovém sklepení. Advent zavládne i na zámku Potštejn, kde se návštěvníci o adventních sobotách dozvědí informace o tradičních vánočních zvycích a prožijí betlémský příběh, který vysvětluje původ tradic vánočních svátků.

Kraj Vysočina

Oslava svátku světel, Chanuka, rozzáří sobotní Třebíč. Těšit se můžete na zajímavé setkání a povídání s výrobci košer kávy s malou ochutnávkou nebo speciální prohlídky židovské domácnosti za svitu svíček na chanukovém svícnu a za doprovodu Rafaela, dobrého ducha židovské čtvrti. V neděli v Třebíči zazní Vánoční koncert orchestru Václava Hybše. Hlavním hostem turné bude první dáma operetní a muzikálové scény Pavla Břínková, kterou doplní čtveřice mladých talentů populární hudby – Eliška Průšová, Adina Sivoková, Jan Doskočil a Patrik Možíš.

Jihomoravský kraj

Pokud máte chuť ochutnat skvělá moravská vána, pak se v sobotu vydejte na hrad Špilberk na akci zvanou Víno zblízka. Degustace 100 vzorků vín od 13 vybraných moravských vinařů, kteří reprezentují všechny čtyři vinařské podoblasti Moravy. U obce Křtiny se můžete zúčastnit akce Ďábelský Výpustek v jeskyni Výpustek, kde se můžete těšit na pohádkový příběh cesty k Mikuláši ve svíčkami osvětlené jeskyni.

Zlínský kraj

Ve Zlíně vás čekají chovatelské trhy Akva-tera, kde najdete velký výběr akvarijních ryb, rostlin, krevetek, raků, plžů a terarijních zvířat. V nabídce nebudou chybět krmiva živá, mražená i suchá, odborná literatura, technika, široká nabídka akvárií a terárií a mnoho dalšího. V neděli bude v IC Zvonici Soláň zahájena vánoční výstava Půjdem spolu do Betléma. K vidění budou betlémy, a to jak v tradičním pojetí jeslí v chudé stáji, tak rozsáhlá řezbářská díla o desítkách až stovkách figur, která kromě jesliček, ukazují život obyčejných lidí v našem regionu.

OLOMOUCký kraj

Navštívit můžete výstavu betlémů v šumperském Muzejíčku, kde si pro malé i velké návštěvníky připravili betlémy pocházející z muzejních sbírek. Ve Vlastivědném muzeu v Šumperku si nenechte ujít také výstavu šitých šperků a vánočních dekorací Renaty Fojtlové.

Zajímavé akce v okolí

Řecko, Kréta a Santorini

11.12.2023 - 11.12.2023
Masarykův kulturní dům…

Přednáška

Přednáška: Expediční jachting: Tomá…

11.12.2023 - 11.12.2023
Městská knihovna…

Pojďte se s námi znovu vydat na vrchol sopky, podívat se na delfíny či na velrybu.

Svatomartinské hody 2023 - Klimkovi…

12.12.2023 - 12.12.2023
Klimkovice

Tradiční oslava nových a svatomartinských vín se před klimkovickým zámkem koná již po třinácté. Návštěvníci ochutnají…

Paolo Genovese: NAPROSTÍ CIZINCI 20…

12.12.2023 - 12.12.2023
Divadlo Pasáž,…

III. představení skupiny A

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 11. prosinec

Dnes má svátek Dana

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete