Statistika našeho portálu

  • 92 428 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 175 Míst a památek

Klášter Králíky

Králíky

Klášter v Králíkách vznikl v důsledku potřeby duchovní správy na proslaveném poutním místě na Hoře Matky Boží u města Králíky v Pardubickém kraji. Počátky poutního místa jsou spojeny se zdejším rodákem Tobiasem Johannem Beckerem (1646-1710). Ten jako malý absolvoval procesí na tehdejší Lysou horu, které podnikali lidé, aby se uchránili před morem. Modlili se přitom a zpívali Mariánské písně. Malý…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Králíky
Oblast
Severovýchod
Kraj
Pardubický kraj
Okres
Ústí nad Orlicí
Obec
Králíky
Telefon

Fotogalerie k článku

Klášter v Králíkách vznikl v důsledku potřeby duchovní správy na proslaveném poutním místě na Hoře Matky Boží u města Králíky v Pardubickém kraji. Počátky poutního místa jsou spojeny se zdejším rodákem Tobiasem Johannem Beckerem (1646-1710). Ten jako malý absolvoval procesí na tehdejší Lysou horu, které podnikali lidé, aby se uchránili před morem. Modlili se přitom a zpívali Mariánské písně. Malý Tobias si slíbil, že až bude dospělý, že zde postaví kostel. Svůj sen si vyplnil a roku 1696 započal stavbu kostela na Lysé hoře k poctě Nanebevzetí Panny Marie. Kostel byl dostavěn roku 1701 a poté byl ještě doplněn ambity. Teprve poté se přikročilo ke stavbě kláštera servitů. Volba této řehole nebyla bezdůvodná, jsou to právě servité, kteří zasvětili svou službu P. Marii. Ve stejné době byla stavěna i Křížová cesta. Roku 1708 vzniklo 8 kaplí podél aleje, které vedou z Králík až k hlavnímu vchodu kláštera. V roce 1710 byla v klášterním dvoře postavěna kaple "Svaté schody".

Poutníci si toto místo velmi oblíbili a navštěvovali je v hojném počtu. právě to možná bylo důvodem, že klášter ušel zrušení během reforem Josefa II. To co ovšem neudělal osvícený císař, udělal roku 1846 přírodní živel. Do kláštera uhodil blesk a následný požár zničil budovy konventu a velmi poškodil i samotná chrám. Areál byl opraven v původní budově, ale zdejší komunita servitů roku 1883 zanikla. Jejich úkoly při duchovní správě poutního místa převzali redemptoristé. Většina z nich byla německé národnosti, proto museli po 2. světové válce odejít. Nakrátko je nahradili redemptoristé české národnosti, ale již roku 1950 byla komunita vyhnána a totalitní režim zde zřídil internační tábor pro řeholníky z uzavřených klášterů. V pozdější době zde byl zřízen charitativní domov pro františkánky.

Areál kláštera tvoří ambit, kostel a budova konventu. Ambit má čtyři křídla, v nárožích jsou osmiboké kaple. Kostel nanebevzetí Panny Marie je trojlodní bazilika.    

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Masopust v Chocni

22.02.2020 - 22.02.2020
Choceň, Tyršovo náměstí

Nenechte si ujít Masopustní veselí v Chocni! Těšíme se na vás!

Masopust v Dobříkově

22.02.2020 - 22.02.2020
Dobříkov

Masopust v Dobříkově

Masopustní průvod - Lanškroun

22.02.2020 - 22.02.2020
zámek, nám. A. Jiráska,…

Masopust to je průvod tradičních masopustních masek, soutěž o nejlepší masku, zabijačkový guláš a vystoupení…

Žamberský masopust

22.02.2020 - 22.02.2020
Žamberk, na Masarykově…

V sobotu 22. února od 10:00 proběhne již tradiční žamberský masopust.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 17. únor

Dnes má svátek Miloslava

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete