Statistika našeho portálu

  • 102 549 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Skalní hrad Drábovna

Malá Skála

Pozůstatky skalního hradu neznámého jména, jemuž se dnes říká Drábovna, se nacházejí v lese Borek, přibližně 3 km severně od Turnova. Z bývalého okresního města na volně přístupný hrádek vede turistické značení.Historie hrádkuPísemné prameny o hrádku mlčí, tudíž ani nevíme, jak naši předci objekt nazývali. Archeologické nálezy datují existenci hradu do 13. století a soudí se, že měl za úkol chrán…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Malá Skála
Oblast
Severovýchod
Kraj
Liberecký kraj
Okres
Jablonec nad Nisou
Obec
Malá Skála
Telefon

Pozůstatky skalního hradu neznámého jména, jemuž se dnes říká Drábovna, se nacházejí v lese Borek, přibližně 3 km severně od Turnova. Z bývalého okresního města na volně přístupný hrádek vede turistické značení.

Historie hrádku

Písemné prameny o hrádku mlčí, tudíž ani nevíme, jak naši předci objekt nazývali. Archeologické nálezy datují existenci hradu do 13. století a soudí se, že měl za úkol chránit obchodní stezku podél Jizery.

Podoba hrádku

Skalní hrádek se rozprostíral na několika blocích pískovcové skály a byl od plochy ostrožny oddělen příkopem, který vznikl rozšířením přirozené skalní rozsedliny. Vstup do hrádku byl patrně řešen dřevěným mostem. Dřevo bylo základním stavebním materiálem, ze dřeva byla i hlavní hradní stavba – čtverhranná obytná věž. Na severní straně je dodnes dochovaná ve skále vysekaná světnička a před ní kruhový zahloubený objekt, patrně cisterna.

Tipy na výlet

Na Malé Skále najdete zříceninu hradu Vranov - Pantheon nebo zámek Malá Skála. Nedaleko odsud najdete rozhlednu Kopanina nebo zříceninu hradu Frýdštejn. V Turnově můžete navštívit chrám Narození Panny Marie nebo Dlaskův statek.

Ubytovat se můžete v Turnově.

M.K.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 22. červen

Dnes má svátek Pavla

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete