Statistika našeho portálu

  • 98 918 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Trosky

Troskovice

Bizarní zřícenina hradu Trosky se nachází na asi 9 km jihovýchodně od Turnova v okrese Semily. Monumentální dominanta Českého ráje se tyčí na dvou strmých 80 sloupech čedičové vyvřeliny.Baba a PannaNa vyšší skále (57 m) byla vybudována štíhlejší čtyřhranná věž zvaná Panna, na nižší pak (47 m) rozložitější víceboká Baba. Byly založeny ve 14. století Čeňkem z Vartemberka. Později přešly Trosky do m…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Troskovice
Oblast
Severovýchod
Kraj
Liberecký kraj
Okres
Semily
Obec
Troskovice
Telefon

Fotogalerie k článku

Bizarní zřícenina hradu Trosky se nachází na asi 9 km jihovýchodně od Turnova v okrese Semily. Monumentální dominanta Českého ráje se tyčí na dvou strmých 80 sloupech čedičové vyvřeliny.

Baba a Panna

Na vyšší skále (57 m) byla vybudována štíhlejší čtyřhranná věž zvaná Panna, na nižší pak (47 m) rozložitější víceboká Baba. Byly založeny ve 14. století Čeňkem z Vartemberka. Později přešly Trosky do majetku krále Václava IV. Od r. 1399 byly majetkem Oty z Bergova, v roce 1438 se staly sídlem loupeživé bandy vedené Švejkarem a Šoufem. Roku 1469 za správy Zbyňka Zajíce z Házemburka, majitele sousední Kosti a čelního představitele opozice krále Jiřího z Poděbrad, byly Trosky králem dobyty. Roku 1559 byly Trosky připojeny k panství Hruboskalskému. V 1. polovině 17. století je jako pobělohorský konfiskát získal Albrecht z Valdštejna. Za třicetileté války na hradě střídavě pobývali Švédové a císařské vojsko. V r. 1648 byly Trosky císařským vojskem vypáleny a hrad zničen. K prvním pokusům o záchranu došlo během romantismu v 19. století. Další opravy byly realizovány ve druhé polovině 20. století a probíhají prakticky dodnes.

Symbol Českého ráje

Mezi dvěma věžemi leželo jádro hradu, rozdělené na část vstupní s konírnami a část obytnou s nádvořím a palácem. Obrana hradu byla zajišťována třemi pásy hradeb. Dnes jsou mezi skalami rozvaliny hradního paláce, který měl původně 3 patra. Dále se dochovaly rozvaliny obou věží z nichž je nádherný výhled do kraje. Na obě věže se lze dostat po točitém schodišti. Přestože je Panna vyšší, lepší výhled je z druhé věže, kde je možnost vyjít až na vrchol. Za příznivého počasí lze odsud spatřit např. Prahu, Mladou Boleslav, Turnov i Rovensko pod Troskami, dále České středohoří, Lužické a Jizerské hory, Krkonoše a velkou část Českého ráje.

Tipy na výlet

Výlet si můžete udělat třeba na zříceninu hradu Pařez, zámek Mladějov, na Prachovské skály nebo zříceninu hradu Kavčiny. Za návštěvu jistě stojí i zámek Hrubá Skála.

Ubytovat se můžete přímo v Troskovicích.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 10. prosinec

Dnes má svátek Julie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete