Statistika našeho portálu

  • 102 393 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zámeček Belveder

Valtice

Zámeček Belveder patří mezi mnohé stavby Lednicko – Valtického areálu, který je od roku 1996 součástí světového a kulturního dědictví UNESCO. Zámeček stojí asi 1 km severně od Valtic, v nádherné přírodě v těsné blízkosti Bezručovy aleje. Empírová bažantnice Belveder byl vystavěn Josefem Hardmuthem (je také autorem Minaretu či Janova hradu) z příkazu knížete postavit bažantnici. Hospodá…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Valtice
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Břeclav
Obec
Valtice
Telefon

Zámeček Belveder patří mezi mnohé stavby Lednicko – Valtického areálu, který je od roku 1996 součástí světového a kulturního dědictví UNESCO. Zámeček stojí asi 1 km severně od Valtic, v nádherné přírodě v těsné blízkosti Bezručovy aleje.

Empírová bažantnice

Belveder byl vystavěn Josefem Hardmuthem (je také autorem Minaretu či Janova hradu) z příkazu knížete postavit bažantnici. Hospodářský objekt byl navrhnut dokonale. Šlechta, která sem občas zavítala, byla okouzlena překrásným výhledem, kde bylo vidět jako na dlani nedaleký Mikulov, obklopený lány vinic a skalami Pálavy. Empírová budova zámku byla vystavěna na Liščím vršku v roce 1802. Prameny popisují interiér hlavního salonku, upraveného jako čínskou síň. Při zdech stály černé židle, vykládané perletí. Pokoj zalívalo tlumené světlo lampionů, které bývalo zvýrazněno světlem orientálního lustru s čínskými draky. Stěny zdobily originální hedvábné obrazy.

V některých pokojích Belvederu byly uloženy sbírky cenného porcelánu, před branami ve voliérách bylo chováno množství pávů, perliček a zlatých bažantů. V roce 1928 se plánovalo zámeček ještě víc zkrášlit. Měly sem přijít hedvábné tapety z nedaleké Lednice, původně pocházející z Versailles. K obnově Belvederu však nikdy nedošlo, kníže nečekaně zemřel a práce byly zastaveny. Později tu bylo založeno pracoviště Akademie věd a architektura objektu značně utrpěla.

V současnosti je zámeček v rekonstrukci a jednou snad bude přístupný pro veřejnost.

Tipy na výlet

Ve Valticích můžete navštívit Muzeum zahradnictví a životního prostředí. V nedaleké Břeclavi stojí zámek, Městské muzeum a galerie, kostel navštívení Panny Marie, kostel sv. Václava, synagoga a židovský hřbitov. Podívat se můžete také na zámek Pohansko.

Ubytovat se můžete třeba v Lednici.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Královský košt Mikulov 2024

23.08.2024 - 23.08.2024
Hotel Ryzlink Mikulov

Výjimečná degustace vín spojená s kulturním a gastronomickým zážitkem.

Královský košt Hustopeče 2025

11.01.2025 - 11.01.2025
Hustopeče

Závěrečná degustace vín ve Wine Wellness hotelu.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 27. květen

Dnes má svátek Valdemar

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete