Statistika našeho portálu

  • 102 699 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zámek Potštejn

Potštejn

Barokní zámek Potštejn leží uprostřed stejnojmenné obce, v Královéhradeckém kraji, v sousedství kostela Svatého Vavřince, na místě někdejšího hospodářského dvora.Historie zámkuJiž během druhé poloviny 15. století postavili zástavní držitelé potštejnského panství náhradu za zpustlý hrad Potštejn na kopci nad městečkem, panský dvůr s tvrzí, jejíž zbytky identifikujeme v suterénu dnešního zámku. V r…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Potštejn
Oblast
Severovýchod
Kraj
Královéhradecký kraj
Okres
Rychnov nad Kněžnou
Obec
Potštejn
Telefon

Barokní zámek Potštejn leží uprostřed stejnojmenné obce, v Královéhradeckém kraji, v sousedství kostela Svatého Vavřince, na místě někdejšího hospodářského dvora.

Historie zámku

Již během druhé poloviny 15. století postavili zástavní držitelé potštejnského panství náhradu za zpustlý hrad Potštejn na kopci nad městečkem, panský dvůr s tvrzí, jejíž zbytky identifikujeme v suterénu dnešního zámku. V roce 1666 odkoupil zdejší panství Václav Záruba z Hustířan. Za jeho rodu bylo sídlo přestavěno v raně barokním slohu. Roku 1746 jej odkoupil hrabě Jan Ludvík Harbuval-Chamaré. Horbuvalové na Potštejnu sídlili, proto také nechal Jan Ludvík zámek pozdně barokně přestavět podle vlastního návrhu.

Přestavba byla dokončena před rokem 1757, poté probíhaly již jen úpravy zámecké zahrady a parku. Vzniklo tak barokní sídlo, které poskytovalo modernější způsob bydlení pro panstvo, ale bylo zároveň i správním střediskem velkostatku a administrativní budovou plátenické manufaktury. Harbuvalové drželi Potštejn až do roku 1849, kdy jej sňatkem získali Dobrzenskí z Dobrzenic. Za majitelů rodu z Dobrzenic nedošlo k výraznějším úpravám zámeckého komplexu. V majetku tohoto rodu zůstal Potštejn až do roku 1945, kdy byl zestátněn. Od roku 1949 sloužil zámek jako školicí středisko, pro jehož potřeby byly provedeny četné nevhodné stavební úpravy.

Dispozice zámku

Potštejnský zámek je čtyřkřídlý jednopatrový objekt kolem nevelkého, téměř čtvercového nádvoří, krytý vysokou mansardovou střechou. V průčelí nad vstupní branou s balkónem jsou umístěny erby rodu Chamaré a Dobrzenských. Nejzajímavější částí zámku je mramorový sál a kaple Nejsvětější Trojice.

Zámecké expozice

V zámku můžeme shlédnout historické interiéry a od roku 2007 je zpřístupněn také mramorový sál se vzácným, bohatě zdobeným, štukovým stropem. Historická expozice zahrnuje interiérové instalace částečně vybavené původním nábytkem a obrazy šlechtických rodů Chamaré a Dobrzenských. Potštejnské sídlo mimo zámecké prohlídky nabízí také možnost konání svatebních obřadů nebo instalování výstav a rovněž možnost vychutnat si zdejší atmosféru posezením v zámecké cukrárně.

Tipy na výlet

Vydat se na výlet je možné na hrad Litice nad Orlicí, pozdně renesanční zámek Doudleby nad Orlicí nebo vystoupit na rozhlednu Kastel u Vrbice. Ve Vamberku je k vidění expozice Muzea krajky, židovský hřbitov nebo dřevěný krytý most Peklo nad Zdobnicí. V Rychnově nad Kněžnou je otevřená stálá expozice věnovaná Karlu Poláčkovi a také se zde koná každoroční divadelní festival Poláčkovo léto. Ve městě najdete také Kolowratský zámek.

Ubytování najdete v přímo v Potštejně.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Noční hrané prohlídky hradu Potštej…

27.07.2024 - 27.07.2024
Potštejn

Zveme vás na večerní a noční hrané prohlídky monumentální zříceniny hradu Potštejn. Letos se vydáme historií místa -…

Hradozámecká noc - hrad Potštejn 20…

24.08.2024 - 24.08.2024
Potštejn

Srdečně Vás zveme na netradiční hrané prohlídky hradu s názvem: PROTI PROUDU ČASU

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 21. červenec

Dnes má svátek Vítězslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete