Statistika našeho portálu

  • 98 415 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 206 Míst a památek

Zámek Tovačov

Tovačov

Dnes novorenesanční zámek Tovačov býval dříve gotickým vodním hradem. Tovačov je město v okrese Přerov v Olomoucké kraji.Historie zámkuPrvní písemná zmínka o hradu je z počátku 14. století, kdy zdejší panství vlastnil král Jan Lucemburský, a protože potřeboval peníze, zastavil ho Jindřichovi z Lipé. Ovšem ještě před hradem zde stála vodní tvrz postavená zřejmě na počátku 12. století. Po Jindřichu…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Tovačov
Oblast
Střední Morava
Kraj
Olomoucký kraj
Okres
Přerov
Obec
Tovačov

Fotogalerie k článku

Dnes novorenesanční zámek Tovačov býval dříve gotickým vodním hradem. Tovačov je město v okrese Přerov v Olomoucké kraji.

Historie zámku

První písemná zmínka o hradu je z počátku 14. století, kdy zdejší panství vlastnil král Jan Lucemburský, a protože potřeboval peníze, zastavil ho Jindřichovi z Lipé. Ovšem ještě před hradem zde stála vodní tvrz postavená zřejmě na počátku 12. století. Po Jindřichu z Lipé ho získal rod Cimburků. Majetkem tohoto rodu zůstal hrad až do roku 1502 a zapsal se do podoby Tovačovského zámku velmi výrazně. Nejdříve na konci 14. století Ctibor Tovačovský provedl rozsáhlou přestavbu ve stylu vrcholné gotiky a za něho byla postavena také více než 90 metrů vysoká věž, která je dominantou zámku.

Přestavba hradu na renesanční zámek

Za posledních Cimburků bylo započato s přestavbou hradu na renesanční zámek, kterou dokončili už Pernštejnové. Za Salm-Neuburgů pak následovaly barokní úpravy, které ukončila třicetiletá válka a nutnost bránit se proti útoku Švédů. V 17. a 18. století byl hrad přestavěn na pohodlné šlechtické sídlo. Na konci 19. století mu dali konečnou podobu Gutmannové, za jejichž držení přibylo novorenesanční křídlo. Dnes je zámek v majetku státu.

Dispozice zámku

Zámek má čtyřkřídlou dispozici kolem nepravidelného dvora, který lemují budovy, lišící se od sebe vzhledem i výškou, podle toho, ve které době vznikly. Okna s mramorovým ostěním jsou příkladem raně renesanční italské architektury. Východní křídlo postavili v pozdních renesančních formách Pernštejnové. V baroku byla vystavěna ve 2. patře severního traktu osmiboká kaple se segmentovou kupolí. Interiéry mají jednak renesanční a jednak barokní výpravu. Pozoruhodný je Rytířský sál. Zajímavostí je schodiště ve stylu Vídeňské opery v interiéru Vídeňského křídla. Lze vystoupat na věž, ze které je nádherná vyhlídka. V zámeckém parku je barokní kašna z 18. století.

Tipy na výlet

V Tovačově najdete také Muzeum židovské komunity. V nedaleké Kroměříži najdete Arcibiskupský zámek a zahrady, které patří na Seznam UNESCO. Dále je zde k vidění kostel sv. Mořice, kostel sv. Jana Křtitele, biskupská mincovna, Muzeum Kroměřížska, Arcidiecézní muzeum Kroměříž nebo Maxmiliánův vodovod. Nedaleko města najdete také renesanční zámek Chropyně, rozhlednu Vitčice nebo zámek Hrubčice.

Ubytovat se můžete v Tovačově nebo v Kroměříži.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 27. září

Dnes má svátek Jonáš

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete