Statistika našeho portálu

  • 98 149 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 206 Míst a památek

Zřícenina hradu Jenštejn

Jenštejn

Zříceninu Jenštejna můžeme navštívit ve stejnojmenném městě, severovýchodně od Prahy.Rodové sídlo Jana z JenštejnaHrad založil Jenec z Janovic, dvorský místosudí, ve 30. letech 14. století. Roku 1368 ho získal Pavel z Vlašimi a jeho úspěšný syn, pražský arcibiskup Jan z Jenštejna, rodové sídlo velkoryse přestavěl. Roku 1490 však o své oblíbené sídlo v důsledku sporů s králem Václavem IV. přišel. …

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Jenštejn
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Praha-východ
Obec
Jenštejn
Telefon

Fotogalerie k článku

Zříceninu Jenštejna můžeme navštívit ve stejnojmenném městě, severovýchodně od Prahy.

Rodové sídlo Jana z Jenštejna

Hrad založil Jenec z Janovic, dvorský místosudí, ve 30. letech 14. století. Roku 1368 ho získal Pavel z Vlašimi a jeho úspěšný syn, pražský arcibiskup Jan z Jenštejna, rodové sídlo velkoryse přestavěl. Roku 1490 však o své oblíbené sídlo v důsledku sporů s králem Václavem IV. přišel. Poté se zde vystřídalo velké množství šlechtických majitelů, kteří se však do dějin nevelkého a málo důležitého hradu stavebně ani dějinně výrazně nezapsali. V roce 1583 se Jenštejn stal součástí panství Brandýs nad Labem a začal pustnout. Definitivně byl zničen za třicetileté války roku 1641 Švédy. V průběhu dalších století v jeho areálu vzniklo několik usedlostí. V 19. a ještě na počátku 20. století sloužila zřícenina za obydlí i hospodářské zařízení venkovské chudiny. Zříceného zdiva bylo použito jako stavebního materiálu ke stavbě domků v prostorách hradu.

Vodní hrad

Protože poloha hradu na konci mělkého údolí byla vyloženě nevýhodná, hrála v obranném systému důležitou úlohu voda. Jenštejn byl tedy vodní hrad, chráněný z jižní strany rybníkem, z ostatních příkopem vytesaným ve skále, který byl napouštěn vodou z rybníka. Původní podoba hradu byla běžným šlechtickým hradem bergfritového typu.

Velkolepá přestavba Jana z Jenštejna učinila z hradu jednu z nejluxusnějších rezidencí v zemi. Jádro bylo přístupné přes příkop z předhradí, které je dnes zcela zaniklé. Trojúhelné nádvoří obklopovala ze tří stran palácová křídla, z nichž se dodnes částečně dochovala pouze nádvorní zeď se zbytky několika otvorů a části bočních stěn křídla za věží.

V úplnosti doposud existuje pouze štíhlá okrouhlá věž v nároží, srostlá ve spodní části s obvodovou hradbou. Ze staré věže byla použita pouze dvě spodní podlaží. Na tomto soklu vznikla čtyři nová patra a celou stavbu ukončila zděná helmice s vikýři, dochována ve zbytcích. Líc nové části byl částečně vyzděn z bosovaných kvádrů. Jednotlivá podlaží spojuje od prvého patra výše točité schodiště. Do věže se vcházelo po padacím můstku v úrovni druhého patra ze sousedního paláce. Celé toto podlaží věže vyplňuje kaple s okrouhlou, křížově zaklenutou lodí s drobným, polygonálním presbyteriem v síle zdiva, rovněž zaklenutým žebrovou klenbou. Celou kapli osvětluje jediné hrotité okénko v ose presbytáře.

V okolí můžete navštívit i zámek Ctěnice nebo třeba Vinořský zámek.

Pokud zde budete chtít strávit třeba víkend, pak vhodné ubytování najdete v okolí Prahy.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Street Food Festival - Velké Popovi…

20.08.2022 - 20.08.2022
pivovar

Asijské delikatesy, čerstvé ryby, šťavnaté burgery, exotická masa i hmyzí speciality, sladké španělské koblihy churros,…

S kouzly kolem světa! - Líbeznice

27.08.2022 - 27.08.2022
Divadlo kouzel Pavla…

S kouzly kolem světa! – představení pro děti Prožijte velkou kouzelnickou cestou kolem světa! Poletíme na výlet…

Hra kouzel a magie - Libeznice

24.09.2022 - 24.09.2022
Mírové náměstí 44 250…

Hra kouzel a magie – představení pro děti Originální a naprosto jedinečné představení iluzionisty Pavla Kožíška plné…

S kouzly kolem světa! - Líbeznice

09.10.2022 - 09.10.2022
Mírové náměstí 44 250…

S kouzly kolem světa! – představení pro děti

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pátek 12. srpen

Dnes má svátek Klára

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete