Statistika našeho portálu

  • 102 342 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zahájení turistické sezóny 2018

S velkou radostí našim čtenářům vinšujeme příchod nové turistické sezóny, která všechna česká i moravská města rozehraje barvitými tóninami cvrkotu všemožných kulturních akcí, zaměřených na doslova každou věkovou kategorii. Jako tradičně jsme pro Vás vybrali podle našeho názoru ty nejpozoruhodnější, které si v minulosti získali Vaši přízeň a srdečně pozitivní ohlas.

S velkou radostí našim čtenářům vinšujeme příchod nové turistické sezóny, která všechna česká i moravská města rozehraje barvitými tóninami cvrkotu všemožných kulturních akcí, zaměřených na doslova každou věkovou kategorii. Jako tradičně jsme pro Vás vybrali podle našeho názoru ty nejpozoruhodnější, které si v minulosti získali Vaši přízeň a srdečně pozitivní ohlas. 

Praha

Chtělo by se říci, že v našem hlavním městě turistická sezóna nikdy opravdu nekončí, ale přeci jen můžeme konstatovat, že první jarní týdny přinášejí do pražských ulic lákavější nabídku akcí a podniků než ostatní části roku. Definitivně zahnat záblesky loučící se zimy můžete při "Polívkování na smíchovské náplavce", kde Vás zahřejí tuzemské polévky či lákavé speciality z ostatních částí světa. Velká sláva se chystá do trojské ZOO, kde se o nadcházejícím víkendu koná "Oslava narozenin slůněte Maxe", jenž se může těšit na dárek za doprovodu odborného komentáře. Zajímavým setkáním lidí s poutavou profesí bude "Literární kavárna na Ctěnickém zámku", která tentokrát přivítá například populární zpravodajku Marii Woodhamsovou. Rodiče či prarodiče pak jistě rádi přivítají pozvání na cestu "Za pohádkovými bytostmi do Stromovky", kde na jejich ratolesti čekají víla Bárbí, světluška Amazonka či vodník Sedmička. Kombinaci dobrého skutku s příjemným sportovním i společenským zážitkem pak přináší další ročník "Nočního běhu pro Světlušku 2018". Mnohá překvapení pak skrývá "Obnovený svátek kopí a hřebu na Karlově náměstí", kterým Vás provede herec a režisér Otakáro Schmidt. Mnohasetletou tradici bylinek a jejich blahodárných účinků připomene všem zájemcům pestré "Bylinkování na Tyláku", které potěší i workshopy pod vedením zkušených pěstitelů.


Středočeský kraj

V oblasti Středočeského kraje se letos můžete setkat s několika desítkami akcí, které symbolicky zahájí novou turistickou sezónu. Mezi ty novější a zároveň nejočekávanější bude jistě patřit "Pochod za povidlovým koláčem", který organizuje historické město Benešov a nabízí několik rozmanitých okruhů po nádherném kraji s dominantou v podobě zámku Konopiště. Tradičně se mnoho našich čtenářů vydá na "Vítání jara na Točníku", které je symbolickou veselicí s medvědy, sokolovníkem a soutěžemi pro děti. Zážitkovým programem určeným zvláště pro milovníky horkých teplot a očisty těla je letošní "Saunafest", který letos originálně potěší populárním metličkováním či známou moderátorkou Hanou Mašlíkovou. K zahájení turistické sezony v Kladně pak tradičně patří "Festival Jeden Svět", které do tohoto často podceňovaného města přivede velké množství kulturních fanoušků v polovině měsíce dubna.

 

Jihočeský kraj

Pokud jste ještě při svých cestách za krásami české a moravské země nezavítali do Jihočeského kraje, přijměte naše pozvání na populární "Mezinárodní setkání harmonikářů v Písku", které je již několikátým rokem jednou z částí symbolického zahájení turistické sezóny ve zdejším kraji. Důkladně se připravit na nadcházející teplé měsíce a s nimi společné cestování můžete na dalším ročníku populárního "Travelfestu". Doplňkovou akcí bude pro letošní rok bude "Gastrofest v Českých Budějovicích", který v polovině dubna zve na ochutnávku nových trendů světové kuchyně, gastronomické soutěže či koutek pro nejmenší strávníky. Otevřením návštěvnické sezóny zahájí svou letošní činnost i správci středověkého hradu v rámci "Mezinárodního dne památek na hradě Landštějně".


Plzeňský kraj

Nadšenými cestovateli se náš server jistě jen hemží a proto bychom Vám rádi představili několik zajímavých akcí, kterými startuje turistická sezóna v Plzeňském kraji. Srdeční záležitostí pro nás bude báječná akce "Otvíráme Nepomuk", která v sobotu 14. dubna představí natěšeným návštěvníkům běžně nepřístupné interiéry místních historických staveb a potěší i křtem nové knihy a výstavy o poutních místech na Nepomucku. Vyznavači vlaků a spojů po železnici jistě nevynechají letošní akci "Plnou parou do Mladotic", která připomene dobu generací našich předků. O návštěvníky jistě nebude mít nouzi lákavá akce "Hrad Kašperk za Karla IV.", která zájemcům představí gotický hrad ve středověku, ražbu mincí či záhadu starobylého scriptoria. Zapomenout bychom neměli ani na nejmenší a proto zveme na letošní speciální výstavu "Po stopách brouka Pytlíka" v Rokycanech.


Karlovarský kraj

Při toulkách po západních Čechách se jistě rádi podíváte na jedinečný "Víkend sokolnictví a lovectví na hradě Hauenštejn", který je jedním z akcí symbolicky zahajujících turistickou sezónu v Karlovarském kraji. Mezi tradiční kulturní lákadla patří i "Jarní koncert na hradě Seeberg", který se letos zaměří na klasické žesťové kvinteto. U příležitosti 73. výročí osvobození města americkou armádou letos proběhnou "Oslavy osvobození v Chebu", které lákají na bohatý doprovodný program s hudebním vystoupením, dechovým orchestrem či barvitými mažoretkami. Zapomenout nesmíme ani na tradiční "Evropské setkání aristokracie v Karlových Varech", které se koná na konci dubna v západočeské metropoli Karlovy Vary.

 

Ústecký kraj

Mnoho natěšených aktivních turistů jistě již s nedočkavostí vyhlíží letošní "Zahájení turistické sezóny v Ústí nad Labem", které slibuje odborné přednášky o historii města, setkáním s místními vinaři ve zdejším podzemí, vepřové hody, otevření Masaryková zdymadla s vodní elektrárnou či výlet do pohádkového Střekova. Populární turistickou akcí je na začátku sezóny i setkání milovníků vína při "Vinařských Litoměřicích". Speciální kastelánské prohlídky jsou připraveny v rámci zahájení sezóny při "Mezinárodním dni památek na zámku Duchcov". Bohatý program plný hudebních koncertů, cyklistických výletů či drobných odměn pro každého přináší letošní "Zahájení turistické sezóny v Mostě".


Liberecký kraj

S ustupující zimou je třeba zaměřit svou pozornost na probouzející se přírodu, jejíž čilost a pronikavá živelnost nenechá chladným žádného z našich čtenářů. Na vlastní kůži lze podobné pocity zažít například při populární akci "Máchovi v patách", která je nejen připomínkou jedné z nejvýznamnější osobností naší historie, ale i příležitostí k báječné procházce probouzející se přírodou. Jaro v plném proudu si někteří z našich čtenářů jistě spojují s "Festivalem uzeného masa", který do centra Liberce přinese výborné jídlo a bohatý hudební program. Rodiny s dětmi pak jistě ocení "Pohádkové prohlídky zámku Sychrov", které zase jednou nechají vyhrát dobro nad zlem a mají již mnohaletou tradici. Unikátním tipem do nové turistické sezóny je pak "Výstava vzácných dřevořezeb z křížové cesty", kterou doplní i mimořádně otevřený ochoz v královské kapli. Parádní atmosféru v malebné krajině přináší letošní "Vítání jara na hradě Rotštejn", které potěší pohádkou Jak loupežník z Podrotštejna Dobrotu sekal a co z toho vzešlo.


Královehradecký kraj

Do východních Čech směřují každoročně na jaře tisícovky turistů obdivovat některou ze zdejších historických dominant či malebnou přírodu plnou lesů a romantických kopečků. Milovníci historie si již jistě navykli zahajovat návštěvnickou sezónu "Otevíráním pevnosti Josefov", které nabídne všem návštěvníkům ukázku z bitevní vřavy či alegorický průjezd městem. Zajímavým počinem letošního začátku turistické sezóny je "Safari běh v ZOO Dvůr Králové", který zavede účastníky přes celé Africké safari. Spojit příjemný pohyb s nasátím atmosféry prvních teplých dnů roku můžete při "Jarním kolování ve Futurum Hradec Králové". Novou sezónu zahajují originálně i při "Speciálních prohlídkách exteriéru zámeckého areálu na zámku v Náchodě".


Pardubický kraj

V Pardubickém kraji bychom naše čtenáře rádi na počátku nové turistické sezóny pozvali na tradiční "Odemykání Doubravy", které slibuje zábavu a vzrušení nejen pro milovníky vodních živlů. Po zimní přestávce se návštěvníkům hlásí "Zahájení sezony na zámku v Moravské Třebové", které slibuje příjemné jarní odpoledne s kulturním programem pro celou rodinu. Dlouholetou tradici si pak udržuje věhlasný "Pardubický vinařský půlmaratón", který se kromě profesionálních běžců soustředí i stále častěji na závodníky z řad široké veřejnosti. Speciální zaměření letos slibuje "Zahájení návštěvnické sezóny na Veselém Kopci", kde se zájemci dozvědí mnohé o využití bylinek v lidové stravě, léčení i lidových obyčejích.

 

Kraj Vysočina

Na Vysočině se letošní turistická sezóna rozjede stejně jako v ostatních letech nepřeberným množstvím kulturních akcí pro širokou veřejnost. Platí to například o "Jarní zámecké slavnosti v Třebíči", která láká na folkorní vystoupení, kvalitní dechovku, celodenní řemeslný trh či rukodělné dílničky pro děti. Návštěvnickým hitem tohoto jara jistě bude i "Mezinárodní den památek v Telči", který zpřístupní kapli Všech svatých na zdejším zámku. Hudební fanoušky zveme na "koncert Michal Hrůzy v Pelhřimově", který zde pokračuje ve své tůře napříč celou republikou. Tradiční akcí pro filmové nadšence je pak "Festival Jeden Svět v Havlíčkově Brodě", který se zde koná v polovině dubna.


Jihomoravský kraj

Hojnost a pohostinnost jižní Moravy se tradičně projeví i při výčtu akcí, které jsou spojeny se zahájením zdejší turistické sezóny. Všichni milovníci práce na zahradě a domácí kutilové jistě nemohou dočkat "Hodonínské zahrady", která nabízí veškerý sortiment potřebný pro uspokojení zahrádkářů a vynalézavých šikulů. Záslužnou akcí spojenou s kultivací našeho životního prostředí přináší další ročník akce "Ukliďme Brno" na Králově Poli, která je celorepublikovým počinem všech dobrovolníků. Milovníci vína pak jistě nedočkavě vyhlížejí putování "Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích". To příznivci zlatavého moku ocení "Zahájení turistické sezóny v pivovaru Černá hora", které bude tradičně spojeno s bohatým doprovodným programem. Připomínku blížících se plodných měsíců pak poskytnou "Farmářské trhy v Blansku" či netradiční gastroakce "Ochutnej Vietnam v Brně". Všechny vyznavače a příznivce plavby po vodě pak srdečně zveme na "Slavnostní zahájení nové plavební sezóny v Brně".


Olomoucký kraj

Na úrodné Hané si letošní začátek turistické sezóny můžete zpříjemnit například návštěvou "Mezinárodního dne památek na hradě Bouzov", kde se za vstřícnější ceny nabízejí veškeré trasy, které hrad představuje. V tom samém termínu láká i návštěva "hradu Helfštýn v Týně nad Bečvou" , kde se pro Vás chystá vstupné zdarma. Zajímavou alternativou pro nadcházející týdny je účast na "Ekologických dnech v Olomouci", které letos přivítají Václava Bělohradského či Davida Storcha. Milovníky gastronomických specialit pak jistě nalákáme na "Olomoucký tvarůžkový festival".


Zlínský kraj

Na jihovýchodní Moravě si letos posvítíme na několik zajímavých akcí, které jsou spojeny s letošní turistickou sezónou. Nejen milovníci vína se rádi zúčastní "Velkého koštu vín ve Fryštáku", kde bude připraveno přes 150 vzorků toho nejkvalitnějšího vína. Podobné spektrum návštěvníků pak můžeme očekávat i na akci "Na kole Vinohrady Uherskohradišťska", které všem zájemcům připraví lákavou pouť po malebném prostředí okouzlující krajiny spojenou s ochutnávkou lahodného moku. Děti všeho věku jistě potěší "Trampolínová sobota ve Zlíně", která sem pravidelně přiláká stovky natěšených návštěvníků. Kouzlo a poetiku starých motorů oceníte při účasti na "Auto moto burze v Kroměříži".


Moravskoslezský kraj

Na severní Moravě si turisté a návštěvníci mohou vybírat z bohaté nabídky společenských, sportovních či kulturních akcí, které zde každoročně zahajují turistickou sezónu. Mezi nejpopulárnější patří "Otevírání hradu Štramberk", které se chlubí hojnou účastí i díky populární pochoutce v podobě perníkových uší. V rámci "Otevírání jara a turistické sezóny v Hradci na Moravicí" pak zase zaujme pochod zámeckým areálem a bohatý doprovodný program. Všestranné využití léčebného konopí představí všem zájemcům třetí ročník "Konopexu v Ostravě", který se koná o v druhé polovině dubna. Ti, kteří mají pro strach uděláno, se pak mohou vydat do "Strašidelného parku v Karviné", který představí desítky strašidelných a pohádkových postav.

 

Zajímavé akce v okolí

Festival Muziq 2024 - Tachov

08.06.2024 - 08.06.2024
Letní parket u Bělčáka

Festival Muziq v Tachově zve na druhý ročník!

Konkurz 2024 - Mělník

20.05.2024 - 20.05.2024
Masarykův kulturní dům…

Divadelní představení

Hypnotizér v Liberci | květen 2024

20.05.2024 - 20.05.2024
Nad Školou 1675, 463 11…

Přijďte se uvolnit a prožít si něco velice výjimečného na představení HYPNOTIZÉR!

Mise za záchranu sadby 2024 - Mělník

20.05.2024 - 20.05.2024
Městská knihovna Mělník

Swap sazenic, osiva a pokojových květin

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 20. květen

Dnes má svátek Zbyšek

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete