Statistika našeho portálu

  • 98 457 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 206 Míst a památek

Ostrava

Ostrava

Město Ostrava.Ostrava patří mezi nejpozoruhodnější města České republiky. Mnoho lidí ji stále vnímá optikou dávno minulých dob spojenou s dobýváním černého uhlí. Ano, naleznete zde pozůstatky těžebního a hutnického průmyslu ať již v podobě věží či továren, ty jsou však dnes nezaměnitelnými technickými památkami zdobícími toto město. Dávno už také pro Ostravu neplatí přívlastek "černá".…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Ostrava.

Ostrava patří mezi nejpozoruhodnější města České republiky. Mnoho lidí ji stále vnímá optikou dávno minulých dob spojenou s dobýváním černého uhlí. Ano, naleznete zde pozůstatky těžebního a hutnického průmyslu ať již v podobě věží či továren, ty jsou však dnes nezaměnitelnými technickými památkami zdobícími toto město. Dávno už také pro Ostravu neplatí přívlastek "černá". Věřte nebo ne, málokteré město se pyšní takovou záplavou zeleně jako právě tato severomoravská metropole. Na jednoho obyvatele jí připadá 30 m2. A to zde žije 311 000 obyvatel. Ostrava je hlavním městem Moravskoslezského kraje.

Jak jistě víte, Ostrava leží nedaleko slovenských a polských hranic na březích řeky Ostravice. Dolní tok řeky, zvaný kdysi Ostrava, dal městu jméno. Ostrava znamená "ostře, rychle, bystře tekoucí řeka" a název řeky Ostravice je jeho zdrobnělinou.

Historie Ostravy.

První zmínky o vzniku obce pocházejí z roku 1267. V průběhu staletí město zažilo četné požáry a vojenské vpády, ale i období rozkvětu obchodu a řemeslné výroby. Zlomový byl pro toto území objev uhlí ve 2. pol. 18. st., na který později navazoval rozvoj železáren. Velkého rozmachu se Ostrava dočkala ve 2. pol. 19. st., kdy se stala nejvýznamnějším průmyslovým střediskem habsburské monarchie. Typicky průmyslový charakter už ale dávno pozbyla, poslední uhlí zde bylo vytěženo v roce 1994. Bohatou hornickou minulost však připomínají unikátní technické památky nemající obdoby v celé České republice.

Po roce 1989, díky likvidaci zdejšího průmyslu a omezení těžby uhlí, prošlo město nevídanou proměnou a doslova vykvetlo do krásy. Začalo si všímat své výjimečnosti a pomalu ale jistě se stává turistickým magnetem pro návštěvníky z celého světa.

Co je v Ostravě k vidění:

Landek park s expozicí hornického muzea.

Areál muzea se rozprostírá na úpatí vrchu Landek, který je světově známou lokalitou z hlediska geologie, archeologie, historie, přírodovědy a hornictví. Je největším muzeem svého druhu v České republice. Při prohlídce můžete sfárat do původních slojí a přesvědčit se, v jak těžkých podmínkách havíři pracovali, či posedět v pravé havířské hospodě Harenda u Barborky. Součástí muzea je i sportovní a odpočinkový areál, bowling, cyklistická stezka či dětský koutek.

Důl Michal.

Další klenot v pokladnici technických památek města. Prohlídková trasa umožňuje procházet stejnou cestou, jakou každodenně absolvovali horníci při nástupu do práce. Nearanžovaná expozice má tak charakter "posledního pracovního dne".

Dolní oblast Vítkovice.

Dolní oblast Vítkovic aneb komplex staveb Důl Hlubina, koksovna a vysoké pece. Až zavítáte do Ostravy, nesmíte si nechat ujít prohlídku ostravských Hradčan. Ne, nepleteme se, i Ostrava má své Hradčany. Takto je totiž místní označují Dolní oblast Vítkovic. Tato unikátní národní kulturní památka je zapsána na seznamu Evropského kulturního dědictví.

Slezskoostravský hrad.

Jedna z nejstarších stavebních památek města, postavená jako pohraniční pevnost v 2. pol. 13. st. opolskými a těšínskými knížaty z rodu Piastovců. V průběhu roku se zde konají lákavé kulturní a zábavní festivaly, mimo jiné například proslulý Colours of Ostrava.

Svět miniatur Miniuni.

Atrakce pro děti i dospělé nedaleko výstaviště Černá louka. Můžete zde obdivovat více než 30 modelů významných evropských budov v měřítku 1:25 s dominantou 12 metrů vysoké Eiffelovy věže. Součástí jsou rovněž železniční tratě s vláčky či vodní cesty s parníkem.

ZOO Ostrava.

Příjemný den naplněný zážitky je možno strávit i v ostravské zoo. Na vlastní oči můžete vidět komentované krmení zvířat, projet se speciálním vláčkem s výkladem průvodce či zavítat do Botanického parku se třemi stezkami. V létě nechybí sokolnická představení, v zimě běžkařské tratě.Velkým lákadlem je malá sloní samička.

Stodolní ulice.

Místo večerního odpočinku doporučujeme zavítat na "ulici, která nikdy nespí". Myslíme samozřejmě proslulý fenomén Stodolní, kde najdete největší počet zábavních klubů v jedné lokalitě.

Halda Ema.

Vyhledávaným výletním místem je halda Ema, která vznikla navážením hlušin z dolu Trojice. V šedesátých letech se halda uvnitř vznítila a hoří dodnes. Její vnitřní teploty dosahují až 1500° C a díky tomu se kolem haldy vyskytují stepní druhy fauny a flóry. Tyto extrémní teploty mají rovněž za následek vznik vzácných nerostů uvnitř této přírodní kuriozity. Vede zde i značená stezka.

Další tipy k navštívení:

A co dalšího můžete/musíte ještě vidět? Děti by vám jistě neodpustily vynechání návštěvy Pohádkového sklepa strašidel či Divadla loutek. Nezapomenutelné vzpomínky si odnesete také z Ostravského a Hasičského muzea,muzea Keltičkova kovárna,Muzea Citer, Vyhlídkové věže Nové radnice či z rozhledny na Landeku, Hvězdárny a planetária Johanna Palisy nebo pivovaru Ostravar.

A to samozřejmě není vše. Konají se zde mnohé kulturní a sportovní akce, festivaly a koncerty. Za všechny jmenujme alespoň hudební festivaly Janáčkův máj či Colours of Ostrava, Irský kulturní festival, atletický meeting Zlatá tretra Ostrava nebo mezinárodní loutkářský festival Spectaculo Interesse. Ostrava prostě žije!

Programové balíčky města Ostravy.

Pokud vás klasická návštěva turistických cílů neláká a chcete prožít něco nového a nevšedního, využijte některý z balíčků zážitků, které Ostrava nabízí. Ať už milujete adrenalin či sport, nebo naopak dáváte přednost relaxaci a pohodě, pestrá nabídka programových balíčků vám umožní objevit toto město aktivně a hlavně netradičně. Díky těmto balíčkům můžete splnit dávný sen nejen sobě, ale také svým blízkým.Balíčky si můžete koupit přes internet nebo na pobočkách Ostravského informačního servisu.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Baletní soubor Kyiv Grand Ballet / …

22.10.2022 - 23.10.2022
Ostrava

Romeo a Julie je jednou z těch her od Shakespeara, které jsou nejbohatší na barvy.

Snow film fest 2022 - Ostrava

09.11.2022 - 09.11.2022
Kino Luna

Zažijte ty nejlepší zimní filmy z celého světa i z domácí produkce. Ledové řeky, zasněžené hory, čerstvý prašan a…

Orchestr nové generace Lords Of The…

13.11.2022 - 14.11.2022
Ostrava

LORDS OF THE SOUND se vrací do České republiky s novým programem "The Music of Hans Zimmer"

Divadelní hra: Na koho to slovo pad…

14.11.2022 - 14.11.2022
Divadlo Mír

Jedna z nejúspěšnějších divadelních her našich sousedů přichází na česká pódia!

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 1. říjen

Dnes má svátek Igor

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete