Statistika našeho portálu

  • 102 393 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Hraniční zámeček

Lednice

Hraniční zámeček patří mezi mnohé stavby Lednicko – valtického areálu, který je od roku 1996 součástí světového a kulturního dědictví UNESCO. Zámeček se nachází asi 4 km severně od Valtic, na trase spojující Valtice s Mikulovem. Dnes je v něm umístněn luxusní hotel s restaurací.Letní panské sídlo Na počátku 19. století ozdobili Lichtenštejnové architektonickými památkami lednické rybník…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Lednice
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Břeclav
Obec
Lednice
Telefon

Hraniční zámeček patří mezi mnohé stavby Lednicko – valtického areálu, který je od roku 1996 součástí světového a kulturního dědictví UNESCO. Zámeček se nachází asi 4 km severně od Valtic, na trase spojující Valtice s Mikulovem. Dnes je v něm umístněn luxusní hotel s restaurací.

Letní panské sídlo

Na počátku 19. století ozdobili Lichtenštejnové architektonickými památkami lednické rybníky, kolem dokola zdobeny krásnou přírodou. Hraniční zámeček byl postaven v letech 1816 - 1827 jako letní sídlo pro panstvo, které zde trávilo volné chvíle a pozorovalo romantickou hladinu rybníka, která v průběhu dne krásně měnila svoji barvu. Na stavbě zámečku se podílela spousta mistrů jako kameník z Mikulova, zámečníci z Lednice a Valtic, pozlacovač, sklenář nebo vídeňský malíř. Lichtenštejni chtěli mít všechna svoje sídla reprezentativně vybavené, exteriér i interiér klasicistního zámečku byl zařízen vkusně a luxusně. Za pozornost stojí zejména prostřední - velký zrcadlový sál, z kterého je možné vystoupit na terasu, odkud je zajímavá vyhlídka na Hlohovecký rybník a blízké okolí.

Postaven na zemské hranici

Hraniční zámeček byl pojmenován podle hranice mezi Markrabstvím moravským a Dolními Rakousy, která procházela jeho středem, dokladem čeho je dosud dochovaný německý nápis na fasádě budovy: "Mezi Rakouskem a Moravou". Stavba ztratila na osobitosti rokem 1919, kdy bylo zdejší území připojeno k Československé republice, ale tenhle fakt nic neubral na půvabu a kouzlu sídla. Zámek po roce 1945 spravovalo Krajské středisko státní památkové péče v Brně a byla v něm umístěna ornitologická stanice. Po roce 1990 začal chátrat, později by prodán soukromému vlastníkovi a přestavěn na zámecký hotel.

Impozantní stavba

Hraniční zámeček je jednopatrová budova se třemi pavilony a altány, která se pyšní iluzivně malovanou architekturou. Budova je s neobyčejným citem vkomponována mezi vysoké stromy a temně azurové hladiny rybníků. Zámeček je překrásná stavba, která láká návštěvníky i na příjemné posezení v zámecké restauraci po dlouhé a vyčerpávající procházce Lenicko – Valtickým areálem.

Tipy na výlet

V Lednicko-Valtickém areálu dále najdete zámek Valtice a zámek Lednice, rozhlednu Minaret, zámeček Belveder nebo Janův hrad. Ve Valticích můžete navštívit Muzeum zahradnictví a životního prostředí. V nedaleké Břeclavi stojí zámek, Městské muzeum a galerie, kostel navštívení Panny Marie, kostel sv. Václava, synagoga a židovský hřbitov. Podívat se můžete také na zámek Pohansko.

Ubytovat se můžete třeba v Lednici nebo ve Valticích.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Královský košt Mikulov 2024

23.08.2024 - 23.08.2024
Hotel Ryzlink Mikulov

Výjimečná degustace vín spojená s kulturním a gastronomickým zážitkem.

Královský košt Hustopeče 2025

11.01.2025 - 11.01.2025
Hustopeče

Závěrečná degustace vín ve Wine Wellness hotelu.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 27. květen

Dnes má svátek Valdemar

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete