Statistika našeho portálu

  • 96 242 Akcí v kalendáři
  • 5 389 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Zámek Valašské Meziříčí

Valašské Meziříčí

Přímo ve městě Valašském Meziříčí stojí žerotínský zámek z 16. století.Historie zámkuSe stavbou renesančního zámku začal v první polovině 16. století Jan z Pernštejna. Koncem šedesátých let 16. století prodali Pernštejnové zdejší panství Žerotínům. V roce 1648 byl zámek poškozen Švédy. Počátkem 18. století, za Ludvíka ze Žerotína, byla provedena barokní přestavba zámku a tehdy získal o…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Valašské Meziříčí
Oblast
Střední Morava
Kraj
Zlínský kraj
Okres
Vsetín
Obec
Valašské Meziříčí
Telefon

Fotogalerie k článku

Přímo ve městě Valašském Meziříčí stojí žerotínský zámek z 16. století.

Historie zámku

Se stavbou renesančního zámku začal v první polovině 16. století Jan z Pernštejna. Koncem šedesátých let 16. století prodali Pernštejnové zdejší panství Žerotínům. V roce 1648 byl zámek poškozen Švédy. Počátkem 18. století, za Ludvíka ze Žerotína, byla provedena barokní přestavba zámku a tehdy získal objekt téměř současnou podobu. Bylo postaveno jižní křídlo a prodlouženo severní křídlo. Nádvoří, které při přestavbě vzniklo, bylo doplněno o arkády. V roce 1815 Hraběnka Marie Josefa ze Žerotína prodala panství hraběti Františku Josefu Kinskému z Vchynic a Tetova. Kinští si roku 1854 zvolili za své nové sídlo zámek v Krásně nad Bečvou, a tak prodali panství ve Valašském Meziříčí státu.

V roce 1854 zde byla zřízena státní ženská věznice, za I. světové války vojenská nemocnice a kasárna. V roce 1913 získal zámek olomoucký arcibiskup František Saleský Bauer pro spolek Katolický dům. Severní trakt zámku nechal přestavět na spolkové místnosti a divadelní sál, který však byl zprovozněn až v roce 1920. Po roce 1945 patřil zámek MNV Valašské Meziříčí a sídlil v něm klub pracujících.

Novodobá rekonstrukce

Rozsáhlá rekonstrukce zahájená na sklonku minulého století umožnila učinit ze zámku Žerotínů centrum kulturního života města. Zámecké nádvoří je od roku 2002 zpřístupněno veřejnosti. V prostorách zámku se nachází zrekonstruovaný divadelní sál, suterén je vyhrazen pro M-klub, jedno z nejhezčích zařízení svého druhu v ČR.

Podoba zámku

Zámek Žerotínů je dvoupatrová trojkřídlá budova. V přízemí a 1. patře nádvoří vidíme zčásti zasklené barokní arkády. Jsou zde patrny zbytky štukové výzdoby a nástěnných maleb.

Tipy na výlet

Ve městě najdete také Lapidárium Trojice. Dřevěný kostel sv. Ondřeje najdete v Hodslavicích. Navštívit můžete Muzeum Zubří, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Větrný mlýn Poruba nebo zřícenina hradu Starý Jičín.

Ubytování najdete přímo ve Valašském Meziříčí.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Hypnotizér ve Vsetíně | listopad 20…

09.11.2021 - 09.11.2021
Mostecká 362, 755 01…

Přijďte se uvolnit a prožít si něco velice výjimečného na interaktivní přednášku o hypnóze, kterou pořádá Divadlo v…

Ve Velkých Karlovicích pořádají Noc…

18.11.2021 - 18.11.2021
Zážitková restaurace…

Ochutnejte nejdražší delikatesu na světě – bílé lanýže – a zažijte jedinečný degustační večer plný vybraných chutí a…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 16. říjen

Dnes má svátek Havel

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete